Gökhan Zan’a ait olduğu öne sürülen ses kayıtları ortaya çıktı

TİP dün, Hatay'dan aday gösterdiği Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekmişti. Bugün ise, Gökhan Zan olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlandı. Kayıtların montaj olduğunun muhakkak ortaya çıkacağını öne süren Zan ise kendini savundu.

  • ü
  • 18 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Türkiye İşçi Partisi (TİP) dün, Hatay’dan aday gösterdiği Gökhan Zan’ın adaylığını “Partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır” ifadeleriyle geri çekmişti. Bugün ise, Gökhan Zan olduğu iddia edilen ses kaydı Sözcü TV yayınladı. Kayda göre; Zan’ı, AKP Hatay İl Binası’ndan aradığını söyleyen bir kişi, kayıt altına aldığı bu görüşme sırasında Gökhan Zan’a adaylıktan çekilmemesi karşılığında 3 milyon dolar öneriiiyor. Zan da iddiaya göre 5 milyon dolar için pazarlık ediyor.

ZAN’DAN İDDİALARA YANIT

Sözcü TV’ye katılarak hakkındaki iddialara yanıt veren Gökhan Zan, bu durumun montaj olduğunun muhakkak ortaya çıkacağını söyledi. Zan, “Montaj ses kayıtlarıyla bana kumpas kurmaya çalıştılar. Benden para istediler. 3 haftadır ses kaydının olduğunu biliyordum. TİP’e gidelim suç duyurusunda bulunalım dedim.” diyerek şunları söyledi:

“Beni Samandağ’da hiçbir mitinge çağırmadılar. Beni hiçbir mitinge çıkarmadılar, karşı çıktılar. Kulağıma hoş gelmeyen şeyler geldi. Ben sustum, zarar vermek istemdim. Beni sahada yalnız bıraktılar. Tek çalıştım. ‘Gökhan Zan’ı istemiyoruz, büyükşehirde Lütfü Savaş çalışılacak’ hep bunlar söylendi. Bana hep mobbing uygulamaya çalıştılar. TİP amblemi de Hatay İttifakı’na ihanet edenlerin babasının malı değildir. Ben Gökhan Zan’ım. Gökhan Zan olarak TİP Hatay adayıyım. Lütfü Savaş’ın Alevi düşmanlığı ile ilgili olan ses kaydıyla neden kimse ilgilenmedi?”

NE OLMUŞTU?

Pazar günü gece saatlerinde TİP, yayınladığı yazılı açıklamayla Hatay adayı Gökhan Zan’ın adaylığını geri çektiğini duyurdu. Parti bu kararını “Gökhan Zan’ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar partimize ulaşmıştır” ifadeleriyle açıkladı.

Gökhan Zan ise adliyede suç duyurusu sonrası ‘kendisine montaj kayıtlarla şantaj yapıldığını ve adaylıktan çekilmesinin istendiğini’ söyledi.

İddiaya göre Gökhan Zan’ın suç duyurusunda ‘Turgay K.’ diye bahsettiği Turgay Kocakaya isimli kişi kayıt altına aldığı telefon görüşme sırasında Zan’a adaylıktan çekilmemesi karşılığında 3 milyon dolar önerdi. İddiaya göre Zan da göre 5 milyon dolar için pazarlık etti.

İkinci bir kayıtta da Zan’ın seçim sonrasında‘TRT ve başka kanallarda spor yorumculuğu yapmak’ istediğine dair konuşmaları yer aldı.

AKP’Lİ VEKİLLE GAZİNODA TOPLANTI YAPTI MI?

Öte yandan; PolitikYol’un edindiği bilgilere göre, Zan’ın görüşmeleri adaylığının açıklanmasından öncesine uzanıyor.

Buna göre Zan aday olduktan sonra, AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’le Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait İskenderun’daki halk gazinosunda bir araya geldi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Bu görüşmede Zan’la ‘kampanyasının finanse edilebileceği’ ve ‘seçim sonrasına dair neler yapılabileceği’ konuşuldu. Durumu öğrenen bir başka AK Partili ise görüşmelerden ‘rahatsızlık duydu’ ve kamuoyuna sızması için çaba içine girdi. Böylece Kocakaya’nın elinde bulundurduğu kayıtlar Hatay’da dolaşıma sokuldu.

TİP, KAYITLARI İNCELEDİ

Ayrıca TİP’in Zan’ın kayda alınan üç görüşmesi ellerine ulaştıktan sonra söz konusu kayıtları kriminal olarak yaklaşık bir hafta önce incelettiği öğrenildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com