Özel, ‘dezavantajlı kesimlere iyileştirme’ istedi, Erdoğan itiraf etti: Olsa da versek

CHP lideri Özgür Özel'in dezavantajlı kesimlere iyileştirme yapılması yönündeki talebine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Olsa da versek" cevabını verdiği belirtildi.

  • ü
  • 13 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e iade-i ziyarette bulundu. Görüşmeye ilişkin detaylar gelmeye de başladı. Özel’in, toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik ekonomik iyileştirme taleplerinin Erdoğan cephesinde, “Olsa da versek” şeklinde karşılandığı, buna karşın Özel’in, “Arkadaşlarınızı çağırın, size nereden kaynak bulacağımızı anlatayım” dediği belirtildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen Erdoğan-Özel görüşmesinin önemli gündem maddelerinden birini ekonomik krizin halka yansımaları oluşturdu.

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, asgari ücretlilere Temmuz ayında ara zam yapılması ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlatıldı. Hububat fiyatlarının üreticilerin taleplerinin çok altında belirlendiği ve çiftçinin topraktan kopma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıldığı da Özel’in, Erdoğan’a anlattığı konular arasında yer aldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Özel öte yandan, çay ve hububat üreticileri başta olmak üzere beklentilerin altında kalan alım fiyatlarını, ataması yapılmayan öğretmenler ile özel okul öğretmenlerinin sorunlarını, staj ve çıraklık mağdurlarını ve kira yardımı sona erecek olan depremzedelerin sorunlarını gündeme getirdi.

‘HALKIN GÜNDEMİNDE ANAYASA YOK’

Zirvede ayrıca Erdoğan’ın, Anayasa değişikliği konusunu da gündeme getirdiği belirtildi. Buna karşın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, “Halkın gündemiyle örtüşen konuların konuşulmasını istiyoruz. Bize oy veren insanların gündemi bu olsa konuşalım. Onlar ikna olmadan Anayasa konuşmayız” dediği bildirildi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ TAHRİBATI DERİNLEŞTİRDİ’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin ekonomisindeki tahribatı daha da derinleştiğini ifade eden CHP yetkilileri, “Müzakere süreci, tahribatın nasıl ve kim tarafından yaratıldığını unutmamıza engel olmuyor” değerlendirmesini yapıyor.

AYM’nin bozma kararlarının da Türkiye’deki yönetememe krizini gözler önüne serdiğini kaydeden CHP’liler, “Müzakere ile sınırlı da olsa sağlanabilecek çözümler bir kazanç olacaktır” görüşünü savunuyor.

CHP Genel Merkezi’nde, Erdoğan’ın, “31 Mart 2024’te sandıktan Türkiye’nin birinci partisi olarak çıkan” CHP’yi muhatap almak zorunda kaldığı görüşü de dilendiriliyor. İktidar eliyle yaratılan ekonomik krizin toplumun tüm kesimlerini etkilediğini vurgulayan parti yetkilileri, “Sorunu yaratandan çözüm beklenmez” eleştirilerine yönelik ise şunları söylüyor:

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com