Yeni tartışma: Cumhur İttifakı’nın İYİ Parti’ye yerleştirdiği ‘Truva atı’ kim?

Kurultay hazırlıkları ve genel başkan adaylarının mesajlarıyla hareketli günler geçiren İYİ Parti'de şimdi de 'Truva atı' krizi yaşanıyor. İddiaya göre daha önce MHP'de yönetilicilik yapmış bir isim partiye sokuldu. Amaç ise 'yeni anayasa'...

  • ü
  • 17 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

İYİ Parti’de olağanüstü kurultaya günler kala, başkanlık hesapları kızıştı. AKP ve MHP’nin kurultayı erteletmeye çalıştığını iddia eden İYİ Partililerden çarpıcı bir iddia da geldi. Buna göre, AKP ve MHP’nin baskısıyla, MHP’de daha önce yöneticilik yapmış bir ismin partiye sokulduğu, parti içinde görüş birliği sağlanmadan yeni anayasa ve benzeri çalışmaların yürütüldüğü, Genel Başkan Meral Akşener’in politikalarına da bu süreçte söz konusu kişinin yön verdiği iddiası ortaya atıldı.

İYİ Parti kulislerinden alınan bilgiye göre, 27 Nisan’da yapılacak olağanüstü kurultaya günler kala, parti içi hesaplaşmalar da belirgin hale gelmeye başladı.

YAVAŞ VE ÖZARSLAN, KORAY AYDIN’I DESTEKLİYOR

T24’ten Serkan Demirtaş’ın haber-analizine göre; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Keçiören Belediye Başkanı seçilen Mesut Özarslan’ın, İYİ Parti delegesi üzerinde de etkilerinin bulunduğu öne sürülüyor. Kurultayda aday olacak isimlerden Mehmet Tolga Akalın’ın, her iki isme sempati duyan delegelerin desteğini sağladığı kulislerde konuşuldu. Ancak TBMM Grup Başkanı Koray Aydın’ın adaylığını duyurmasının ardından bu delegelerin Aydın’a destek vermeye başladığı öne sürüldü.

Bu konuda çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı. Aydın’ın parti içerisinde CHP’ye yakın olduğu bilinen yaklaşık 200 delegenin desteğini alabilmek için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla görüşmek istediği, birden fazla talepte bulunmasına rağmen henüz olumlu yanıt almadığı iddia edildi. Kulislerde, İmamoğlu’nun, randevu talebi için, “Genel Başkan olduktan sonra görüşelim” yorumunu yaptığı iddiası da konuşuluyor.

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan ancak daha sonra tasfiye edilen MHP’li eski 16 il başkanının ise Aydın’ı desteklemeyeceği öğrenildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN İYİ PARTİ’YE TRUVA ATI

Kulislerde konuşulan bir başka çarpıcı iddia da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti içerisindeki etkisi konusunda… Her iki ismin tam desteğiyle, geçen sana partide etkili pozisyona gelen eski MHP yöneticisi ismin, yetkili kurullardan habersiz anayasa çalışmalarını başlattığı, Akşener’in politikaları üzerinde de etkili olduğu iddia ediliyor. İYİ Partili etkili bir isim, bu yönetici için, “İçimize Truva atı olarak yerleştirildi. AKP ve MHP’nin anayasa çalışmalarına destek verilmesi için içimize sokuldu ve parti politikalarında da etkili oldu” yorumunu yaptı.

İKİ İSİM ARASINDA GEÇECEK

Parti kulislerinde konuşulanlara göre, genel başkanlık yarışının Koray Aydın ile Müsavat Dervişoğlu arasında geçmesi, CHP’yle ilişkisi bulunan yaklaşık 200 delegenin de Koray Aydın’ı desteklemesi bekleniyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com