Rusya’dan Ukrayna’ya yoğun hava saldırısı

Moskova'da en az 133 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Rusya tarafından Ukrayna'nın başkenti Kiev ve turistik kenti Lviv hava saldırısı düzenledi.

Rusya, Kiev, Lviv şehrine hava saldırısı düzenledi.(© Smytro Smolienko/Ukrinform via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Terör saldırısından Ukrayna’yı sorumlu tutan Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev ve ülkenin batısında yer alan turistik Lviv şehrine hava saldırısı düzenledi. Lviv’e komşu Polonya’da savaş uçakları olası ihlalleri önlemek için alarm durumuna geçti.

Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna dün akşam silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlendi. Saldırıda 133 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi ise yaralandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’daki terör saldırısının ardından ulusa seslendi. Saldırının Ukrayna’yla bağlantılı olduğunu iddia eden Putin, “Kaçmaya çalıştılar, Ukrayna’ya doğru ilerliyorlardı. İlk bilgilere göre saldırganlara, Ukrayna tarafından sınırı geçmeleri için bir geçit hazırlandı.” iddiasında bulundu.Putin’den ilk açıklama: Saldırıyla ilgisi olan herkesi cezalandıracağız

Putin, saldırıyı Nazilerin yaptığı katliamlara benzetti. 4 saldırgan da dahil olmak üzere toplamda 11 şüphelinin yakalandığını söyledi. Rus lider, saldırının ardındaki tüm faillerin tespit edileceğini ve cezalandırılacağını da ekledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Putin’in bu sözlerinin ardından Ukrayna’da bir kez daha hava saldırısı sirenleri çaldı. Binlerce kişi sığınaklara indi. Kiev’de hava savunma sistemleri aktif hale getirildi. Görgü tanıkları çok sayıda füzenin havada önlendiğini aktardı.

NATO topraklarına komşu Lviv şehri de hedef alındı. Polonya silahlı kuvvetleri, sınıra yakın bölgelerin vurulması üzerine savaş uçaklarının alarm durumuna geçtiğini bildirdi.

Saldırılar, Rusya’da 133 kişinin öldüğü terör eylemini izledi. Terör örgütü DAEŞ konser baskınını üstlenmiş olsa da Rus yetkililer Ukrayna’yı suçluyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com