Putin’den ilk açıklama: Saldırıyla ilgisi olan herkesi cezalandıracağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en az 115 kişinin öldüğü Moskova'daki terör saldırısının ardından Rusya halkına seslendi. Putin, "Teröristlerin arkasında duran, bu vahşeti hazırlayan, Rusya'ya ve halkımıza bu darbeyi indiren herkesi tespit edip cezalandıracağız"dedi.

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

ARŞİV FOTOĞRAFI - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. (© Mikhail Metzel/Kremlin Pool/Planet Pix via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

En az 115 kişinin hayatını kaybettiği Moskova’daki silahlı saldırı sonrası konuşan Putin, 24 Mart Pazartesi günü için milli yas ilan edildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en az 115 kişinin öldüğü Moskova’daki terör saldırısının ardından Rusya halkına seslendi.
Putin, Crocus City’de yaşananlar için “kanlı ve barbarca terör saldırısı” nitelendirmesinde bulunurken Sputnik’te yer alan habere göre şunları dedi:

“Bu terör eyleminin doğrudan failleri olan, ateş açan, insanları öldüren dört kişinin dördü de bulunarak göz altına alındı.

Onlar saklanmaya çalıştı ve Ukrayna yönünde kaçıyorlardı. Burada sınırı geçebilmeleri için onlara bir pencere hazır hale getirilmişti. Toplamda 11 kişi gözaltına alındı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Rusya Federal Güvenlik Servisi ve diğer güvenlik güçleri, teröristlerin tüm yardımcılarını, onlara araç sağlayanları, geri çekilme yolu belirleyenleri, gizli silah ve mühimmat yerlerini hazırlayanları tespit etmek için çalışıyor.

‘SADECE BİR TERÖR EYLEMİ DEĞİL’

Şu açık ki, sadece titizlikle ve soğukkanlılıkla planlanan bir terör eylemi değil, barışçıl ve savunmasız insanlara yönelik iyi hazırlanmış ve organize edilmiş bir katliamla karşı karşıyayız.

Suçlular soğukkanlılıkla doğrudan öldürmeye, doğrudan vatandaşlarımızı ve çocuklarımızı kurşuna dizmeye gidiyorlardı. Tıpkı bir zamanlar işgal edilen topraklarda Nazilerin yaptığı gibi, idam gösterisi, kanlı bir korkutma eylemi düzenlemeyi planladılar.

Kim olurlarsa olsunlar, onları kim yönlendirirse yönlendirsin. Tekrar ediyorum, teröristlerin arkasında duran, bu vahşeti hazırlayan, Rusya’ya ve halkımıza bu darbeyi indiren herkesi tespit edip cezalandıracağız.

Teröristleri, canileri, hiçbir uyruğu olmayan insan dışı varlıkları tek bir son bekliyor, intikam ve unutulmak. Onların geleceği yok. Şimdi cephedeki savaş arkadaşlarımız olsun, tüm vatandaşlarımız olsun bizim ortak görevimiz, tek saf olmak.

Böyle olacağına inanıyorum, çünkü hiç kimse ve hiçbir şey uyumumuzu ve irademizi, kararlılığımızı ve cesaretimizi, birleşik Rusya halkının gücünü sarsamaz. Hiç kimse çok uluslu toplumumuza nifak, panik ve geçimsizlik tohumlarını ekemez.”

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Rusya’nın defalarca ağır sınavlar verdiğini, bazen dayanılamaz sınavlardan geçtiğini ama her defasında bu sınavlardan daha güçlü çıkmayı başardığını ve yine öyle olacağını söyleyen Putin, 24 Mart Pazartesi günü için milli yas ilan edildiğini belirtti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com