Hakkari’de kayyıma karşı ‘Demokrasi Yürüyüşü’ başladı

Hakkari'de kayyıma karşı yapılacak miting öncesi 'Demokrasi Yürüyüşü' başladı. Şemdinli'den başlayan yürüyüş 3 gün sürecek ve Hakkari merkezde son bulacak: "Bu demokrasi mücadelesidir. İktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da cevap vereceğiz."

  • ü
  • 10 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı birçok ilde nöbet eylemleri sürerken 13 Haziran’daki miting öncesi Şemdinli’de ‘Demokrasi Yürüyüşü’ başladı.

MA‘nın haberine göre; DEM Parti binası önündeki açıklamaya milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Kayyıma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası 3 gün devam edecek ve Hakkari merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.

’13 HAZİRAN’DAKİ MİTİNG İÇİN START VERİYORUZ’

“Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor” diyen DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç, şunları kaydetti:

“İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, ‘kayyımsever’ bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyım atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyım demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele Kurdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

KÖYLER DE ZİYARET EDİLECEK

Yürüyüşçüler, 3 gün boyunca yol güzergahında bulunan belde, köy ve yerleşim yerlerinde halkla buluşacak. Buluşmalarda kayyım tahribatları anlatılarak 13 Haziran mitingine davet edilecek. Yürüyüşçüler, bugün Şendinli ve Yüksekova’ya bağlı bazı köyleri ziyaret edecek. Yarın ise Yüksekova’dan yola çıkarak, Çukurca ilçesine geçecek. Yürüyüşçüler, burada yapılacak toplantı ve buluşmaların ardından 13 Haziran’da Hakkari merkeze varacak.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com