DEM Parti: İki Kürt genci görseler F 16’lar, helikopterler havalanır ama…

Mardin ve Diyarbakır'da yangın felaketinin yaşandığı köyleri ziyaret eden DEM Parti yöneticileri, afet bölgesi ilan edilmesi çağrısı yaptı: "İki Kürt genci tespit edildiği zaman F 6’lar kalkar, onlarca helikopter havalanır... Burada saatlerce arazi yanıyor, içinde insanlarımız yanıyor ama helikopter gelmiyor."

  • ü
  • 22 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

DEM Parti’li yöneticiler, Diyarbakır-Mardin arasında yaşanan yangın faciasından etkilenen köyleri ziyaret etti. Büyük bir acı yaşandığını vurgulayan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, felakette DEDAŞ’ın sorumluluğuna dikkat çekti. Bakırhan, şunları kaydetti:

‘SABOTAJ MI DERSİNİZ, DEDAŞ’IN DİREKLERİ Mİ DERSİNİZ’

“Bölgede araştırma yapan, çalışma yürüten STK’ların ve ilgili kurumların da bu konuda hazırlamış oldukları raporlar var. Yangının DEDAŞ’ın direk tellerinin yere düşmesiyle başladığını belirtiyorlar. Görgü tanıkları da var. Bunun iyice araştırılması gerekiyor. Çünkü 14 canımızı yitirdik, hala ağır yaralı olan arkadaşlarımız, canlarımız hastanede var. Umarım sayı artmaz.

Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ’ın direkleri mi dersiniz, bunların ivedilikle araştırılması gerekiyor. Haraç almasını bilen, elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın tüm uyarılarına rağmen hala bu bölgede odun direkler kullanan DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır. Bunun araştırılması gerekiyor.

‘AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ’

Bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Hayvanlar, yüzlerce hektar ekili arazi zarar gördü. 14 canımız yaşamını yitirdi. Milyonlarca lira zarar ortaya çıktı. Bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve buradaki halkımızın zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor. Yangın çıktığı ilk saatten beri başta Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız, Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız ve ilçe belediyelerimiz anında gelip halkımızla dayanışma içinde olmuştur.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘İKİ KÜRT GENCİ TESPİT EDİLDİ Mİ F16’LAR KALKAR AMA…’

Belediyelerimiz araç ve gereçleriyle birlikte yangın söndürme çalışmalarına katılmıştır. Ama bildiğiniz gibi, Saray medyası konuyu çarpıtmakla uğraşıyor. Helikopter iki Kürt gencini tespit ettiği zaman F 6’lar kalkar, onlarca helikopter kalkar. Ama burada saatlerce arazi yanıyor, içerisinde insanlarımız yanıyor, maalesef helikopter gelmedi.

Bu meselenin de Türkiye kamuoyu tarafından iyi izlenmesi gerekiyor. Biz bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Halkımızın acısının yanında olacağız. Birlikte dayanışacağız, birlikte paylaşacağız. Halkımızın yaralarını hep birlikte sarmaya çalışacağız. Tekrar başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Acınızı paylaştığımızı belirtmek istiyorum.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com