Adem Altan, unutulmaz deprem fotoğrafı ile Pulitzer Ödülleri’nde finale kaldı

Foto muhabiri Adem Altan'ın Kahramanmaraş depreminde bir babanın enkaz altındaki kızının elini tuttuğu fotoğrafı, dünyanın en prestijli basın ödüllerinden Pulitzer'de finale kaldı.

  • ü
  • 08 Mayıs 2024
  • ü
  • Fotoğraf

Adem Altan (AFP)

Dünyanın en prestijli basın ödüllerinden biri olan Pulitzer Ödülleri’nde Son Dakika Fotoğrafçılığı (Breaking News Photography) kategorisinde finale kalan üç fotoğraftan biri Adem Altan’ın AFP için çektiği Kahramanmaraş depreminin sembol fotoğrafı oldu . Altan’ın bir babanın enkaz altındaki kızının elini tuttuğu fotoğrafı Avrupa’da yılın en iyi fotoğrafı seçilmişti. Altan, AFP Ankara’daki bürosunu kapattığı için kurumdan ayrılıp serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor.

Türkiye, Adem Altan ismini 6 Şubat depremlerinin sembolü olan bu fotoğrafla duydu. Fotoğrafçı Altan, Kahramanmaraş’ta depremin ikinci günü Ebrar Sitesi’nde yıkılmış binalar arasında kalan kızının elini tutan Mesut Hançer’in o anını fotoğraflamıştı.

10haber’den Ilgaz Gökırmaklı’nın aktardığı habere göre depremin sembolü bu kare, dünyanın en prestijli habercilik ödüllerinden Pulitzer Ödülleri’nde Son Dakika Fotoğrafçılığı (Breaking News Photography) kategorisinde finale kalan üç fotoğraftan biri oldu. Ödülleri veren Columbia Üniversitesi dün hem kazananları hem de finale kalan isimleri açıkladı.

‘KEŞKE O FELAKET YAŞANMASIYDI, BEN DE O FOTOĞRAFI ÇEKMESEYDİM’

Adem Altan fotoğrafının Plutizer’de finale kaldığını gazeteci bir arkadaşının geç saatte gelen telefonuyla öğrendi. 10Haber’e konuşan Altan, böylesine prestijli bir ödülde finale kaldığı için mutlu ancak içinde buruk bir sevinç olduğunu söyledi. Altan, “Türkiye’nin isminin uluslararası yarışmalarda geçmesi mutluluk verici, ben de çok sevindim. Fakat tabii buruk bir sevinç bu. Keşke o felaket yaşamasaydı, ben o fotoğrafı çekmeseydim” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Altan, ocak ayından itibaren serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor. Çünkü AFP’nin (Agence France-Press) Ankara bürosu kapatıldı. Altan da ajanstan ayrılmak zorunda kaldı. Altan ayrılığın kendi isteğiyle değil, AFP’nin isteği doğrultusunda alınan bir karar olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada bu denli başarı elde eden, ödüller kazanan birinin başına bunlar gelmez. Ama bizim başımıza geldi. Ajans arayıp tebrik etti, başarıların devamını dileyen yazışmalar yapıldı ama o kadar. Onun dışında bir şey yok. O kadarı da olsun artık…”

Murad Sezer, 2005’te bu kareyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı

DAHA ÖNCE TÜRKİYE’DEN BİR FOTO MUHABİRİ PULİTZER KAZANMIŞTI

2005’te Amerikan Associated Press (AP) ajansı foto muhabiri Murad Sezer, Irak’ın Felluce kentinde çektiği, ölmüş arkadaşlarının başında yas tutan Amerikan deniz piyadeleri fotoğrafıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı. Böylece Sezer, sadece Amerikan basın ve yayın organlarında çalışanlara verilen Pulitzer Ödülü’nü Türkiye’den kazanan ilk isim olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com