Ünlü ekonomistten pide fiyatı açıklaması: Shrinkflasyon + greedflasyon = Multiflasyon

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ramazan pidesindeki fiyat artışını "Shrinkflasyon + greedflasyon = Multiflasyon" formülüyle açıkladı. Formülün açılımı ise ürünün küçülmesi ve fiyatının enflasyonun üzerinde artamasından kaynaklı yüksek enflasyon olarak açıklanıyor.

  • ü
  • 27 Şubat 2024
  • ü
  • Ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye’deki enflasyon artışını pide fiyatı üzerinden anlattı. Eğitilmez, pide fiyatında artışı “Shrinkflasyon + greedflasyon = Multiflasyon” formülüyle açıkladı.

Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 250 gram Ramazan pidesinin fiyatının 15 TL olarak açıkladığına işaret ederek, “Geçtiğimiz yıl 300 gramlık Ramazan pidesi fiyatı 10 TL olarak satışa sunulmuştu. Shrinkflasyon + greedflasyon = Multiflasyon. Pide mi alıyoruz ekonomiye giriş dersi mi belli değil.” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Eğilimez’in förümülünün açıklaması ise ürünün gramını azaltma ve enflasyon üzerinden zam yapmanın birleşiminin  sonucu daha normalin üzerinde bir enflasyonun ortaya çıkması.

NE OLMUŞTU?

Mahfi Eğilmez’in, yüksek enflasyonla birlikte Türkiye’nin ‘skimpflasyon’ (ürünün kalitesinin düşürülmesi) ve ‘shrinkflasyon’ (ürünün gramajının düşürülmesi) dönemine girdiğini açıklamasının ardından, “Bir de greedflasyon var” diyerek yüksek enflasyon olan ülkelerde ortaya çıkan, mal ve hizmetlerin satış fiyatını enflasyonun üzerinde artırma eylemi olarak açıklamıştı.

Eğilmez, greedflasyon için şu açıklamayı yapmıştı:

“Greed İngilizce’de açgözlülük demek. Bu da yüksek enflasyonun yarattığı ortamdan yararlanarak mal ve hizmetlerin satış fiyatlarını enflasyonun da üzerinde artırma eylemini tanımlıyor. Bu da dünyanın her tarafında görülebiliyor. Ne var ki enflasyonun çok yüksek olmadığı yerlerde fazla ortaya çıkmıyor. Greedflasyonun nedeni enflasyonun yüksekliği. Bu kadar yüksek enflasyonda greedflasyon kaçınılmazdır. Faizi gerçek enflasyonun üçte biri düzeyinde tutunca bunlar kaçınılmaz oluyor. O nedenle bu durumun oluşmasında firmalardan ziyade izlenen yanlış para ve maliye politikasının etkisi var. Dolayısıyla MB’nin kabahati başkalarında aramaya hakkı yok.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com