Xiaomi ilk arabasını duyurdu: Fiyatı ne olacak?

Çinli teknoloji devi Xiaomi, ilk elektrikli aracı SU7'yi duyurdu. Aracın vadettikleri Tesla Model S’i bile geride bıraktı.

  • ü
  • 25 Mart 2024
  • ü
  • Teknoloji

Akıllı telefonlar, elektrikli scooterlar, ev aletleri, tekstil ürünleri gibi birçok sektörde kendini gösteren Çinli teknoloji şirketi Xiaomi’nin uzun süredir beklenen arabasından geçtiğimiz günlerde ilk haberler geldi. Şirketin yaptığı açıklamada yeni aracın perşembe günü duyuracağını belirtildi.

FİYAT MAKUL, BEKLENTİLER YÜKSELİYOR

Xiaomi resmi olarak geçtiğimiz Aralık ayında duyurduğu araç ile dünyanın en iyi beş araç üreticisi firmalarından biri olmayı hedeflediklerini açıkladı. Şirketin CEO’su Lei Jun, 26 Mart Pazartesi günü resmi Weibo hesabından araçla ilgili bir duyuru yaptı.

CEO Jun, aracın 500 bin Yuan (Yaklaşık 70 bin Dolar) altında satılacağını ve “en iyi görünümlü, kullanımı en kolay ve en akıllı araba” olmayı hedeflediğini söyledi. “Xiaomi Car” uygulamasını Çin uygulama mağazalarına yükleyen şirket Perşembe akşamı resmi fiyat aralığını açıklayacak ve Speed ​​Ultra 7’nin kısaltması olan SU7 için sipariş almaya başlayacak.

ARAÇ SHOWROOMLARDA GÖSTERİMDE

Xiaomi, Çin’in 29 şehrinde toplam 76 mağazada aracı sergilenmeye başladı. Teknoloji meraklıları, potansiyel müşteriler ve blog yazarları mağazalara akın etmeye başladı.

Aracı ilk gözlemleyenlerden Jim Yan, Reuters’a konuştu. Hukuk sektöründe çalışan 28 yaşındaki Yan, “İster Xiaomi’nin telefonları, ister Xiaomi’nin arabaları olsun, tasarımları çok orijinal. Benim düşünceme göre, Xiaomi’nin fiyatı en fazla orta aralıkta. Eğer fiyat çok yüksekse, özellikle de bu onların ilk arabası olduğundan, bunun pazar tarafından test edilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

ARAÇ İKİ MODELLE PİYASAYA SÜRÜLECEK

Şirket SU7’nin iki versiyonunu tanıttı. İlki tek şarjla 668 km’ye kadar, diğeri ise 800 km’ye kadar sürüş menziline sahip. Bu mesafeler oldukça iddialı çünkü Tesla Model S’in menzili bile 650 km’ye kadar.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Amaçlarından biri ülkeyi dünyanın ana araç üreticisi haline getirebilmek olan Çin hükümeti, elektrikli araç pazarında arz fazlalığını artırmaya yönelik icraatler sunarken Xiaomi, on yıl içinde otomobillere 10 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com