Tarımda yapay zekâ robotları devrimi 

Dünyanın dört bir yanından turist çeken renkli tarlalarıyla ünlü Hollanda, lale yetiştiriciliğinde yapay zekâdan faydalanıyor.

  • ü
  • 29 Mart 2024
  • ü
  • Teknoloji

Fotoğraf: H2L Robotics

Hollanda’da lale yetiştiriciliğinde yapay zekâ ile çalışan robotlar kullanılıyor. Robot, hastalıklı lale soğanlarını tespit ederek hastalığın tarladaki diğer soğanlara yayılmasına engel oluyor. Çiftçiler için oldukça yorucu olan bu görevi üstlenen Theo isimli robot, tarlayı tararken karşılaştığı hastalıklı soğanları öldürerek tüm tarlanın solmasının önüne geçiyor.

Asscociates Press (AP)’ de yer alan habere göre, Theo adını Hollanda’nın Kuzey Denizi kıyısındaki WAM Pennings Çiftliği’nin emekli bir çalışanından alıyor. Robota ismini veren emekli “hastalık tespit edici” Theo van der Voort, Theo’nun tespit edilmesi çok güç olan bu hastalığı en az kendisi kadar iyi tespit edebildiğini ifade ediyor.

PEKİ THEO NASIL ÇALIŞIYOR?

Bitki hastalıklarıyla mücadelede teknoloji odaklı çözümlere doğru önemli bir değişimi işaret eden Theo gibi 45 robot Hollanda genelinde bu lale kıran virüsün tespiti için çalışıyor. Soğanı zayıflatarak çiçek açmasına engel olan bu virüs, çevre soğanların da daha küçük ve zayıf açmasına neden oluyor. Tespit edildikten sonra öldürülen virüslü soğanlar, hasattan sonra bir ayıklama deposunda sağlıklı olanlardan ayrılıyor.

Robotları üreten şirket H2L Robotics’ten Erik de Jong, lale yetiştiricilerinden edindikleri bilgiyle eğittikleri yapay zekânın ve GPS koordinatlarının, robotların hastalıkları soğanları tespit etmelerine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

ÇİFTÇİLİKTE YENİ NESİL

Üçüncü kuşak lale yetiştiricisi olan Allan Visser yapay zekâ ile çalışan bu robotlardan memnuniyetini “Aynı fiyata güzel spor arabalar alabilirsiniz. Ama ben bu robotu seçtim çünkü spor araba hastalıklı laleleri tarlalarımızdan ayıklayamaz. Evet pahalı, ama hastalıklı laleleri tespit edebilen insanların sayısı günden güne azalıyor.” sözleriyle dile getiriyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Çiftçilikte “hastalık tespit ediciliği” gibi eski rolleri yeni teknolojiyle birleşerek yapay zekâ robotlarına aktarılıyor. Bu tip uygulamalar, teknolojinin geleneksel tarım yöntemleriyle birleştirilerek tarımda verimliliğin arttırılacağı bir geleceği işaret ederken yapay zekânın geleneksel sektörlere entegre edilmesi hususunda etik, sürdürülebilirlik ve vasıflı emeğin korunması gibi konuları da tartışmaya açıyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com