Tunç’tan AYM’nin iptal kararlarına: Yetki tartışması söz konusu değil

Adalet Bakanı Tunç, AYM'nin CB atamalarına verdiği iptal kararlarına ilişkin konuştu: "Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başıdır. Cumhurbaşkanı, yürütmeye ilişkin konularda kararname çıkarabilir. Atamalara ilişkin bir yetki tartışması söz konusu değil."

  • ü
  • 07 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Cumhurbaşkanı atamalarına ilişkin verdiği iptal kararını değerlendirdi.

“Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Cumhurbaşkanı yürütmeye ilişkin konularda Cumhurbaşkanı Kararnamesi çıkarabilir. Cumhurbaşkanı üst kademe yöneticilerini atama yetkisi de anayasadan kaynaklanan yetkisidir” diyen Tunç, şöyle devam etti:

Atamalara ilişkin yetki tartışması söz konusu değildir. Parlamenter sistemde kanunla düzenlendiği için sonrasında da KHK ile çakışan durumların 12 aylık süre içerisinde TBMM tarafından kanunla düzenlenmesi gerektiğine yönelik bir AYM kararıdır. Cumhurbaşkanımızın zaten üst kademe yöneticilerini atama yetkisi anayasadan kaynaklanan bir yetkidir. Yürütmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamelerini çıkarabilir.”

TUNÇ: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KAYYIM ATAYABİLİR 

Hakkari’deki kayyım uygulaması için, “Belediye Başkanı’na ilişkin olarak haklarında bir soruşturma ve kovuşturma olmuşsa İçişleri Bakanlığı’nın görevden alma yetkisi var” diyen Tunç, şöyle devam etti:

“Belediye Kanunu’nun 45 ve 46’ncı maddelerinde de anayasanın 127’inci maddesine dayanarak hakkında bir terör soruşturması varsa İçişleri Bakanı’na anayasadan kaynaklanan bu yetkiyle geçici olarak görevden alma yetkisi düzenlenmiştir.

Hakkari Belediye Başkanı hakkında terör soruşturması ve devam eden davası vardır. Milletin oylarıyla seçilen yerel yöneticiler, milletin kaynaklarını ve parasını millete aktarmak durumundadırlar. Terörle ilgili terör soruşturmaları ve kovuşturmalarına muhatap olurlarsa, anayasamızın 127’inci ve Belediyeler Kanunu’nun 45 ve 46’ıncı maddesinin uygulanması durumunda, hiç kimsenin bu durumdan yakınmaması gerekir.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TATVAN BELEDİYE BAŞKANINA SORUŞTURMA: ‘BİRLİĞİMİZE SALDIRIDIR’

Tatvan’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını indirdiği için hakkında soruşturma açılan DEM Partili Eş Belediye Başkanı Mümin Erol hakkında da konuşan Tunç, “Terörle mücadelede birlik beraberlik içinde olmayız. Tatvan’da ve bazı belediyelere gördüğümüz devletin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanımızın resminin birtakım beyanlarda bulunarak indirilmesi birliğimize yönelik saldırıdır. Tatvan’da da soruşturma açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com