Özgür Özel’den ‘kayyım’ tepkisi: Sana göre bana göre demokrasi olmaz

CHP lideri Özgür Özel, 'kayyım anlayışını' AKP'nin 31 Mart seçimlerinde aldığı hezimetin sebeplerinden biri olarak işaret etti. Özel, "CHP'li belediyeye kayyım atanmış gibi tepki veriyoruz. Sana göre bana göre demokrasi olmaz" dedi.

  • ü
  • 04 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında Hakkiri Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösterdi, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“İki ay önce yapılan seçimlerde bütün Türkiye karar verdi. 81 ilde seçimlere girdik, bunların 30 büyükşehirin 14’ünü kazandık, 21 il belediyesi kazandık. Her ili kazanamadık, kazanamadığımız yerlerde nasıl kazanırdık muhasebesini yaptık.

Hakkari de kararını verdi. Hakkari’de her iki kişiden birinin oyunu alan Mehmet Sıddık Akış seçildi. Dün bir operasyonla Hakkari Valisi’nin göreve atandığını gördük. İlgili iddianame 2001 yılında başlayan soruşturmaya ait. Dava 2014’te açılmış. 14 yıllık mesele. İddianameyi hazırlayan savcı ‘FETÖ’den firarda. İddiaları ispat imkanı yok. Dün yeni bir soruşturma açılıp, belediye başkanı yeni soruşturmaya istinaden gözaltına alınıp, suçu varsa, kaydı varsa, delil varsa elbette cezalandırılabilir ama usul yöntem bellidir” diyen Özel, demokrasi vurgusu yaptı.

CHP’li belediyeye kayyım atanmış gibi tepki gösterdiklerini söyleyen Özel, ” Sana göre bana göre demokrasi olmaz” dedi:


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘MİLLET İRADESİNE SAYGISI OLMAYANIN…’ 

“Kayyum atamak Hakkari halkının kararına saygısızlıktır. Bir kanun hükmünde kararnameyle terörle ilişkiliyse kayyum atarım, içlerinden seçtirmem. Bu anlayış AK Parti’yi, Cumhur İttifakı’nın 31 Mart günü seçimlerde aldığı hezimenin en önemli birkaç sebeplerinden birisidir. Milletin iradesine saygısı olmayanın milletin gönlünde yeri olmaz.

Ahmet Türk ziyaretime geldi. Kendisi Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı. 2014’ten beri. Türkiye’de büyükşehir kanunu çıktığından beri Mardinliler Ahmet Türk’ü seçiyor. İrade bu kadar net. O günden bugüne 10 yıl 2 ay, bugünden sonra 5 yıl yapması lazım. Ama 2 yıl 4 ay belediye başkanlığı yapmış. Sonra o valiler, Süleyman Soylu’ya 30 bin liralık tespihler verip faturayı belediyelere ödetiyorlar. Sadece iddiayla kayyum atamak, yerine valiyi atamak demokrasiye yakışır değildir.

Hakkari’de atanan kayyumu da Mardin’deki niyeti de CHP’nin belediyesine atanmasına nasıl tepki veriyorsak öyle veriyoruz. Sana göre bana göre demokrasi olmaz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com