İmamoğlu’ndan Avrupa ve Türkiye’ye mülteci eleştirisi

Almanya'da iş insanlarıyla bir araya gelen İmamoğlu'nun mültecilerle ilgili yöneltilen soruya yanıtı, "Ne yazık ki Türkiye'yi, 'Şu kadar para verelim ve mültecileri orada tutun' pazarlığı yapılan ülke haline getirdiniz. Ve bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti, kötü sınav vermiştir" oldu.

  • ü
  • 20 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’nın Düsseldorf kentinde Avrupa Türk İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) üyeleriyle bir araya geldi.

Bir Türk girişimcinin restoranında gerçekleştirilen toplantıda ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

DW Türkçe‘nin haberine göre; İmamoğlu’na toplantı sırasında kendisine Türkiye ve dünyadaki mülteci sorununa ilişkin görüşleri soruldu. Yanıtında, sorunun kaynağında ve çözümsüzlüğünde Avrupa ve hükümetin yanlış politikalarının yattığını vurgulayan İmamoğlu, mülteci meselesinin evrensel bir sorun olduğuna işaret etti.

‘TÜRKİYE’Yİ MÜLTECİ PAZARLIĞI YAPILAN BİR ÜLKE YAPTINIZ’

İmamoğlu, “Kaynağı açlık olabilir, susuzluk olabilir, iklim krizi olabilir. Daha kötüsü, savaş olabilir. Böyle bir ortamda göç eden insanları ‘Barışı nasıl oraya getirebiliriz’ ya da ‘Suyu nasıl oraya getirebiliriz’ ya da ‘Açlığı orada nasıl sona erdirebiliriz’ diye düşünmek zorunda olan ülkeler iken ne yazık ki Türkiye’yi, ‘Şu kadar para verelim ve mültecileri orada tutun’ pazarlığı yapılan ülke haline getirdiniz. Ve bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti, kötü sınav vermiştir” dedi.

‘MÜLTECİYE DE İSTANBULLUYA DA HAKSIZLIK’

İstanbul’da 2,5 milyona yakın mülteci olduğunu anlatan İmamoğlu, bu sayının İstanbul’daki 16 milyon resmi nüfusun neredeyse yüzde 17-18’ine tekabül ettiğini söyledi. Sözlerini “Böyle bir artış olamaz. Doğru değil. Mülteciye de haksızlık, İstanbulluya da haksızlık” diye sürdüren İmamoğlu, Türkiye’ye düzensiz göçle gelenlerin sayısını ise bilmediklerini dile getirdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASI

Eleştirilerini hükümetin geçmişteki Suriye politikası üzerinden sürdüren İmamoğlu, “Türkiye’de, gelecekte hesabını veremeyecekleri kötü bir uygulamayla, ardına kadar kapıyı açarak ve de altını çizeyim, Suriye’de veya Irak’ta başta olmak üzere, orada yaşanan birtakım karışıklıkları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dünyadaki dış ilişkilere bakışına ters bir biçimde, iç işlerine müdahale edecek şekilde yöneterek göçü de tetiklemişiz” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com