DEM Parti: Kürt illerinde İHA’lar F 16’lar var, yangın söndürme uçağı yok

DEM Parti: 'Anız yangını' diyerek köylüleri suçlamaya, DEDAŞ'ı aklamaya çalışıyorlar. Hükümet 10 tane gece görüşlü helikopter alındığını müjdelemişti ama bunların hiçbiri Kürt illerinde yok. Kürt illerinde İHA'lar, SİHA'lar, F-16'lar var. Alın size düşmanlık, alın size ikili hukuk.

  • ü
  • 25 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Meclis grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Diyarbakır yangınıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakırhan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘ANIZ YANGINI DİYEREK KÖYLÜLERİ SUÇLUYORLAR’

“Anız yangın diyerek köylüleri suçlamaya, DEDAŞ’ı aklamaya çalışıyorlar. Hükümet 10 tane gece görüşlü helikopter alındığını müjdelemişti. Ama bunların hiçbiri Kürt illerinde bölgede yok. Kürt illerinde İHA’lar, SİHA’lar, F-16’lar var. Alın size düşmanlık, alın size ikili hukuk.

Kayyım atamak için hazır bekliyorlar. Bölge yanarken 15 canımızı kaybederken orada değillerdi, tek bir adım atmadılar. Bir an önce yangının olduğu yerler afet bölgesi ilan edilmeli. Bu talep, rica değil, sorumluluk, zorunluluktur. Yangından zarar görenlerin mağduriyetleri giderilmeli.

’15 CAN GİTTİ ERDOĞAN TEK KELİME ETMEDİ’

Partili Cumhurbaşkanı, bu ülkenin 15 canı yaşamını yitirirken tek bir söz bile söylemedi. Birçok siyasi partinin lideri de bilerek ve isteyerek sessiz kaldılar. Arpanın, buğdayın milliyeti yok, hepsi aynı fabrikada işleniyor. İnsana düşmanlık yapıyorsunuz, ürüne düşmanlık yapmayın. Sessiz kalmak onaylamaktır, bu halk bu sessizliği unutmayacak.

IRKÇI SÖYLEMLER: ‘OH OLSUN DİYEBİLİYORLAR’

Sosyal medyada yangından sonra yapılan paylaşımlarda ‘oh olsun’ diyebiliyorlar. Ülkenin bir bölgesinde birilerinin yaşadığı acılara oh çeken bir toplumla karşı karşıyayız. Bu alçak sürüsüne tek bir soruşturma dahi açılmadı. Bunları da unutmayacağız. Bizim acılarımızla, gözyaşlarımızla dalga geçtikleri sürece iflah olmayacaklar. Devlet orada yok ama biz varız. Yaraları sarmak için elimizden geleni yapacağız.

17 BİN LİRAYLA NASIL GEÇİNİLİR?

25 milyon insan yardım almadan yaşayamıyor. Her şeye 6 ayda zam üstüne zam geldi ama asgari ücrete zam yok. 17 bin lirayla bir aile nasıl geçinir, bari formülünü söylesinler.

VERGİ PAKETİ: ’44 ŞİRKET VAR, TEK KURUŞ VERGİ ALINMIYOR’

Vergide reform paketi dedikleri şey bir ‘kazık’ paketi. Her şeyden vergi alacaklar. Şimdi gözlerini lokantada çalışan emekçinin bahşişine dikti. Saray iktidarı motokuryelerden nasıl vergi alacağını tartışıyor. Yarın aldığımız nefesten de vergi alırlar.

– Artan oranlı servet vergisi çıkarsınlar; çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alsınlar.

– Vergi kıyaklarına son verilsin. Türkiye’de toplam 44 şirket var ve bunlardan tek kuruş vergi alınmıyor. Ama motokuryeden vergi alarak ekonomiyi düzeltecekler.

– Kamuda israftan, lüksten vazgeçin. Onlar kamudan eekçilerin servilerini yasaklamayı anlıyorlar. Jetleri Audileri, Mercedes’leri anlamıyorlar.

– Savaşa, saraya, sermayeye kaynak aktarmayı bırakın.

Bunları yaparsanız asgari ücret en az 33 bin TL olur. Emekli maaşlarına zam yaparız, ihtiyaç sahibi ailelere destek yaparız. Ama tenezzül edip bizi dinlemiyorlar. Batan enkazın altında emekçiler kalsın diyorlar. Ama biz kalmayacağız bu zulmün altında, itiraz ediyoruz.

CHP’YE ‘NORMALLEŞME’ YANITI: PAPATYA FALINA BAKACAK HALİMİZ YOK

Yumuşama mı var, normalleşme mi var bir müsamere oynanıyor. Buna başta muhalefet partisi olmak üzere bir son verilmeli. Ne yumuşama var ne normalleşme. Kobanê davasında verilen yol belli. Bir heyet gönderelim Mehmet Şimşek’le görüşsün ekonomi düzelsin. Yahu neyi düzelteceksiniz. Bizim papatya falıyla kaybedecek vaktimiz yok. Bu da ana muhalefet partisine gelsin.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘KAYYIMA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Hakkari’de ilk gün söyledik; kayyım belediyeleri halka kapattı. İnanmadılar tekrar denediler. İlk günden beri Hakkari’deyiz. Sonuna kadar kararlı bir şekilde mücadelemizi yürüteceğiz. Mardin’de taziye çadırında insanlar, ‘bu felakette bizim yanımızda bir tek belediye vardı’ diyor. Belediyeleri gaspederek insanları cezalandırmak, yalnızlaştırmak istiyorlar. 21. yüzyılda oy vereceksin, sandık sonuçları çıkacak bir de belediyemizi korumak için sabah akşam belediyede nöbet tutuyoruz. Böyle bir utanç yok. Bunu artık iyi öğrenin artık kayyıma falan izin vermeyeceğiz.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com