Bakırhan: Faşizme karşı zafer kazanmanın yolu birleşmekten geçiyor 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, Fransa'da sol ittifakın ve diğer demokrasi güçlerinin gösterdiği başarının Türkiye için örnek olması gerektiğine dikkat çekti: Yükselen faşizm dalgasına karşı birlikte hareket edince demek ki iyi sonuçlar alınabiliyormuş.

  • ü
  • 09 Temmuz 2024
  • ü
  • Politika

Halkların Eşitlik ve Demokrasi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Fransa’daki seçim sonuçlarına değinen Bakırhan, sol ittifakı tebrik ederken, “Yükselen faşizm dalgasına karşı birlikte hareket edince demek ki iyi sonuçlar alınabiliyormuş. Fransa’daki sonuçlar bize moral oldu” dedi. Bakırhan, Türkiye’de de benzer işbirliklerinin hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

‘KAYYIMCI ANLAYIŞTAN VAZGEÇİN, CESARETİNİZ VAR YARIŞIN’

Hakkari’deki kayyum atamasına karşı direnmeye devame edeceklerini vurgulayan Tuncer Bakırhan, “Kayyımcı anlayıştan vazgeçin. Sizde cesaret varsa emekçiler sizinle yarışmaya her zaman hazır” dedi.

DEM Partili belediyelerin 3 ayda kayyumların 5 yılda yaptıklarından fazlasını yaptığını dile getiren Tuncer Bakırhan, pek çok belediyede kayyumların bıraktığı borçların yönetilmeye başladığını ve halkın parasının halkla birlikte kullanıldığını söyledi.

TÜİK’E: 20 MİLYON İŞÇİYE SARAY’IN TALİMATIYLA KUMPAS KURUYORLAR

Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmamasına ve TÜİK’in açıkladığı verilere tepki gösteren Tuncer Bakırhan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Enflasyon farkı vermemek için çeşitli hilelere başvuruyorlar. TÜİK, emekçiye işçiye düşmandır. Bu rakamları belirleyenler akşam nasıl başlarını yastığa koyuyorlar? Büyük bir vicdansızlık yapıyorlar. Hani bu yıl emeklilerin yılı olacaktı? Emeklileri perişan ettiler. 20 milyon işçiye Saray’ın talimatıyla kumpas kuruyorlar. Herkese zam var ama asgari ücrete yok.”

‘GEZİ DİRENİŞİNDE YİTEN CANLARIMIZI ANIYORUZ’

Yarının (10 Temmuz) Gezi Direnişi sırasında çok sayıda polis ve sivil giyimli sopalı saldırganlar tarafından darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın katledilişinin 11’inci yılı olduğunu hatırlatan Tuncer Bakırhan, şöyle konuştu:

“Ali İsmail şahsında Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren canlarımızı özlemle anıyoruz. Onların anılarını, uğruna yaşamını yitirdikleri özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşatacağız. Bu ülkede hiçbir zaman yargı böylesine iktidarın güdümüne girmedi.”

‘HEP AYNI SEMBOL’

Türkiye’deki asıl meselelerin ırkçılık ve milliyetçilik gündemiyle zehirlenmek istendiğini ifade eden Tuncer Bakırhan, şunları söyledi:

“Deniz Poyraz’ı, Hrant Dink’i katleden, Madımak’ta insanlık suçu işlerken kullanılan sembol aynı semboldu. Irkçılıkla halkın sorunlarını gizlemeye çalışmalarına izin vermeyeceğiz. Katliamların üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. Bu çakma milliyetçiler, vatanı mülkü gaspetmek için, bayrağı suçu örtmek, marşı hukuksuzluğu örtmek için kullanıyorlar.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

ÖZGÜR ÖZEL’E ‘ARABULUCULUK’ ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, Esad ile Erdoğan arasında arabulucu olabileceğine yönelik açıklamasını da eleştiren Bakırhan, şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan ve Esad, Kürt karşıtlığı üzerinden bir ittifak yapmaya çalışıyor. Sen bu arabuluculukla Kürt karşıtı bir siyaseti mi örgütlemeye çalışıyorsun? Bunun sana da Türkiye halklarına da bir faydası yok. Senin yapman gereken Rojava’da, Suriye’de insanların kendi geleceğine kendilerinin karar verebileceğini sağlayacak bir dış politikayı savunmaktır.

Size mi, kalmış iki Kürt düşmanı arasında arabuluculuk yapmak? Bu CHP’ye de size de uygun bir duruş değildir. Arabuluculuk isiyorsanız İran, Irak ve Suriye’de barış siyasetini hayata geçirmek için arabulucu olun. Biz Türkiye’nin Esad ile görüşmesine karşı değiliz. Bu doğru bir görüşme olmalıdır. Çözüm için olmalıdır. Oradaki halkların çatışması yerine barışçıl bir siyaset için tabii ki görüşme ve arabuluculuk olabilir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com