Filistinli üç kardeşin trajedisi: Maskeliler

Üç Filistinli erkek kardeşin içinde bulundukları politik ve ekonomik çıkmazları anlatan 'Maskeliler', 4 Mart'ta Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

  • ü
  • 27 Şubat 2024
  • ü
  • Kültür

Fotoğraf: Gözde Evran Kayacılar

Bodrum’da yetişen genç oyuncular tarafından kurulan Tiyatro Meftun, İsrailli yazar Ilan Hatsor’un 33 yıl önce kaleme aldığı ‘Maskeliler’ ile Bodrum’da prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

Yönetmenliğini Mehmet Esen’in yaptığı oyun, 4 Mart saat 20.00’de Nurol Kültür Merkezi, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşturulacak. Filistinli üç erkek kardeş arasında geçen trajediyi konu alan Maskeliler, savaşın insanlarda yarattığı çıkmazı etkileyici bir dille sahneye taşıyor.

Yönetmen Mehmet Esen (Fotoğraf: Gözde Evran Kayacılar)

“Dünya sağır, kör, dilsiz”

Oyunun yönetmeni Mehmet Esen, Maskeliler’in günümüzde sahneleniyor olmasını şu sözlerle ifade ediyor: “Bu son İsrail Filistin kirli savaşında binlerce insan öldürüldü. Anaların yüreğine ateş düştü. En büyük acıyı analar yaşıyor. Dünya sağır, kör, dilsiz. Bu savaş başladığından beri içim yanıyor. Ne yapabilirim nasıl farkındalık yaratıp bu kirli savaşın bitmesi için ses çıkarabilirim diye. Orada insanlar öldürülüyor ve dünya buna sadece sayı olarak bakıyor ya da filmmiş gibi seyrediyor. Bunun film değil gerçek olduğunu haykırmak için bu oyunu seçtik. Maskeliler’i Berlin’de iki yıl kapalı gişe oynamıştık. Beni çok etkileyen oyundur. Hep söylerim: ‘Sanatçı yanlışa hayır diyendir. Sanatçı kendi ışığını sakınmadan harcayandır’ diyerek yola çıktık.”

Daha iyi bir yaşam için…

Oyun üç Filistinli kardeşin içinde bulundukları politik ve ekonomik çıkmazdaki kişisel ve toplumsal sorunları ele alıyor. Halit kardeşlerin en küçüğüdür. Geçici işlerde çalışmakta ve çarpışmada yer alıp, bitkisel hayatta yaşayan kardeşine bakmaktadır. Ortanca kardeşi Naim, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yüksek rütbeli üyesidir. Kardeşlerin en büyüğü Davut, sahibi İsrailli olan bir lokantada çalışmakta, sakin ve huzurlu bir hayat düşlemektedir. Daha iyi bir yaşam için İsrail gizli polisine yardım etmektedir. Savaşın olduğu her yerde görülen çıkar ilişkileri, işbirlikçilik, satılmışlık, hainlik, yurtseverlik, kahramanlık, aile bağları temaları oyunda seyirciye sorularak oluşturarak işlenir. Bu çok gerilimli politik ve güncel oyunda anlatılanlar günümüzde sadece Filistin’de değil, özellikle ülkemizde güney doğu Anadolu bölgesinde de yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:


Nebil Tarhan’ın Türkçeye çevirdiği oyunda Oğuz Arslan, Kaan Arslan, Taylan Kaya, Berkan Zöngör, Can Keskin ve Çağatay İlkin rol alıyor.

Maskeliler’in mart ayı takvimi şöyle: 6, 9, 13, 16 Mart tarihlerinde saat 20.00’de Nurol Kültür Merkezi, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com