Tahliye için bakan yardımcısına rüşvet teklif etmişti: ‘Türk Escobarı’ operasyonunda 42 gözaltı

Tahliye olmak için Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek'in yanısıra Adli Tıp Başkanı'na ulaşarak rüşvet teklif ettiği ortaya çıkan uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya'nın liderliğini yaptığı örgüte düzenlenen operasyonda 42 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Rüstem ve Hakan Çetinkaya ile ABD'nin kırmızı bültenle aradığı bir kişi de var.

  • ü
  • 20 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

İstanbul merkezli 9 ilde, elebaşılığını uluslararası zehir taciri Türk Escobarı lakaplı Urfi Çetinkaya’nın yaptığı silahlı organize suç örgütüne yönelik ‘Kafes-44’ Operasyonları düzenlendi. Operasyonlar sonucu Rüstem ve Hakan Çetinkaya ile ABD tarafından Interpol Kırmızı Bülten ile aranan H.Y N.’nin içerisinde bulunduğu 42 şüpheli yakalandı. Halen cezaevinde bulunan Urfa Çetinkaya, geçtiğimiz aylarda Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’e ulaşarak “rüşvet” teklif etmesi ve polisin araya girerek Gürlek’e “rüşveti alma” demesiyle gündeme gelmişti.

Urfi Çetinkaya ve örgütünün; Almanya, Bulgaristan, İspanya, Moritanya, Portekiz ve Yunanistan ülkelerinde ele geçen yaklaşık 13 ton, Türkiye’de ele geçen 24 ton olmak üzere toplam 37 ton uyuşturucudan sorumlu olduğu belirtiliyor.

Örgütün, etrafındaki şahıslarla beraber kendilerine ait gemi ve bazı ticari konteyner ve balıkçı tekneleriyle uluslararası uyuşturucu sevkiyatı yaptıkları, elde ettikleri gelirleri zulalı araçlarla ve kuryelerle kayıt dışı olarak ülkemize getirip; eşi, çocukları ve yakın akrabaları ile beraber yakınında olan şahıslar üzerinden kurup yönettikleri döviz büroları ve şirketler üzerinden akladıkları tespit edildi.

MASAK, Gümrük, SGK ve Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri ile koordine içerisinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarla süreç içerisinde; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, BAE, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, İtalya, Pakistan ve Yunanistan olmak üzere 11 ülke ile işbirliği yapıldı.

Operasyonlar sonucu, çok sayıda ruhsatsız tabanca, otomatik silah ve çok miktarda döviz ile Türk Lirasına da el konuldu.

ADALET BAKAN YARDIMCISI’NA ULAŞMIŞTI

Geçtiğimiz ocak ayında uyuşturucu baronu Urfİ Çetinkaya’nın, “cezaevinde kalamaz” raporu almak için Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek ile Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyürek’e ulaştığı ortaya çıkmıştı. Milyon dolarlık rüşvet operasyonunun, Narkotik Başkanı’nın ‘aman almayın uyarısı’ ile başarısız olduğu belirlenmişti.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre; Urfa Çetinkaya’nın tahliye olmak için kendisine gerekli olan “cezaevinde kalamaz” raporu almak için Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyürek ile temasa geçtiği ortaya çıktı. Rüşvetle tahliye operasyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele birimi başkanının Gürlek’i arayıp “uyarması” ile akamete uğradı. Haberde, bu uyarının Adalet Bakanlığı ile Emniyet’i karşı karşıya getirdiği belirtilmişti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Akın Gürlek’in, bu haberin yayınlanmasının ardından çıkarttığı sahte ‘erişim engeli’ kararıyla da gündeme gelmişti. Urfi Çetinkaya’nın Adalet Bakan Yardımcısı’na kadar ulaşarak rüşvet teklif ettiği haberini gündeme getiren gazeteci Seyhan Avşar hakkında soruşturma başlatılmış, Avşar’a gözaltı baskısı yapılmıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com