Polis şikayetçi oldu: Emine Şenyaşar’a dava açıldı

Emine Şenyaşar hakkında bir polisin şikayeti üzerine 'hakaret' ve 'polise direnmekten' yeni bir dava açıldı. Dava, "Şenyaşar ailesi için adalet, herkes için adalet" pankartının polisler tarafından sökülmesine verilen tepki üzerine açıldı.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve 2 oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet mücadelesi sürüyor.

Anne Şenyaşar ve oğlu, 9 Mart 2021’de adliye önünde başlattıkları eylemi, Ankara’ya taşıdı. Anne Şenyaşar hakkında bu süreçte çok sayıda soruşturma ve dava açıldı.

‘HERKES İÇİN ADALET’ YAZILI PANKART SÖKÜLDÜ

Mezopotamya Haber Ajansı‘nda yer alan habere göre 7 Ekim 2022’de Urfa Adliyesi önündeki nöbet eylemi sırasında anne ve oğlunun duvara astıkları “Şenyaşar ailesi için adalet, herkes için adalet” pankartının polisler tarafından sökülmesine verilen tepkiye dair de dava açıldı.

Söz konusu olayda, Ferit Şenyaşar pankartın sökülmesine karşı çıktığı için darp edilmişti. Anne Şenyaşar ise, oğlu Ferit’i darp eden polislere tepki göstermişti.

Olayın ardından Ferit Şenyaşar, polisler hakkında “Kanuna aykırı emir vermek”, “Kamu görevini kötüye kullanma”, “Kasten yaralama”, “Tehdit” suçlarından Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

M.A. adlı polis de anne Emine Şenyaşar hakkında “hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Ferit Şenyaşar’ın suç duyurusunda henüz bir adım atılmazken, polisin suç duyurusu sonrası başlatılan soruşturma tamamlandı.

Savcı, Emine Şenyaşar hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak, iddianame hazırladı. İddianamede, polisin çektiği görüntüler delil olarak yer aldı. İddianamede, polis Melike Ayyıldız’ın aldığı “hafif doku zedelemesi” raporuna da yer verildi.

İddianamede Şenyaşar’ın “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasından 6 aydan 3 yıla, “hakaret” suçlamasından ise 3 aydan 2 yıla kadar değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep edildi. İddianame, Urfa 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 5 Kasım’da görülecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com