MOSSAD’a bilgi aktardığı iddia edilen 7 kişiye gözaltı

MİT ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasyonuyla, edindikleri bilgileri MOSSAD'a sattığı iddiasıyla, aralarında bir özel dedektifin de bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alındı. Bu kişileri Ortadoğu kökenli kişileri takip ettikleri ve araçlarına takip cihazı yerleştirdikleri belirlendi.

  • ü
  • 05 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Daha önce MOSSAD'a bilgi aktardıkları tespit edilen 15 kişi tukuklanmıştı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği ortak operasyonla, edindikleri bilgileri İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a sattıkları iddia edilen  7 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden birinin, televizyonlarda sabah programlarına katılan, eski kamu personeli Hamza Turhan Ayberk olduğu ve MOSSAD’ın, Ayberk ile “Victoria” kod adlı ajanı aracılığıyla temasa geçtiği tespit edildi.

MİT, özel dedektiflik yaptığı belirtilen Ayberk’in para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi.

MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu tespit edilen Ayberk’in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi derlediği anlaşıldı.

AYBER, SIRBİSTAN’DA MOSSAD’DAN EĞİTİM ALDI İDDİASI

Yapılacak işlerle ilgili Belgrad’da 2019’da, MOSSAD’dan eğitim aldığı öğrenilen Ayberk, İsrail gizli servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı.

Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para cinsinden aldı.

Bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip eylemlerinde de bulunan Ayberk’in, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com