Macron: Ukrayna’ya asker göndermek ihtimal dışı değil

Ukrayna'nın müttefiki Batılı ülke liderleriyle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rus işgaline karşı mücadelesinde Ukrayna'yı desteklemek için atılacak yeni adımlarla ilgili açıklamada bulundu

  • ü
  • 27 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. (© Panoramic via ZUMA Press - Depo Photos)

Paris’teki Elize Sarayı’nda düzenlenen Ukrayna toplantısına ev sahipliği yaptıktan sonra konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı hem içeride hem de savaş alanında daha saldırganlaştığını” belirtti.

“Rusya’nın yenilgiye uğratılmasının Avrupa’da güvenlik ve istikrar için vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz” diyen Macron, Ukrayna’ya asker gönderme konusunun göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Macron “Bu aşamada… sahaya asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok.” dedi, ancak “Hiçbir şey dışlanmamalı. Rusya’nın kazanmaması için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın müttefiki olan 25 kadar Avrupa ülkesinin liderlerini ağırladıktan sonra açıklama yapan Macron, Ukrayna’ya daha fazla orta ve uzun menzilli silah ile mühimmat gönderilmesi çağrısında bulundu.

Macron “Biz Rus halkı ile savaş halinde değiliz. Yalnızca yenmelerine izin vermek istemiyoruz.” diye konuştu.

ABD’DEN DESTEK GECİKTİ, UKRAYNA TOPRAK KAYBI ARTTI

Rusya ile savaşmaya devam edebilmek için Batılı müttefiklerinin, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin modern silah tedarikine bağımlı olan Kiev,95 milyar dolarlık ABD yardım paketinde Ukrayna için ayrılan 61 milyar dolarlık fonun Temsilciler Meclisi’nde destek bulmamasının etkilerini şiddetle hissediyor.

Top ve mühimmatın yanı sıra personel konusunda da sıkıntı çeken Ukrayna, son haftalarda doğu cephesinde kontrolündeki toprakları kaybetmeye başladı. Ukrayna ordusu, 18 Şubat’ta Avdiivka’yı kaybetmesinin ardından kasabaya iki kilometre mesafedeki Lastochkyne’den de geri çekildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com