Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığına geçiş zorlaştı

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak isteyen kişiler için yeni bir düzenleme uygulanmaya başlandı. Vatandaş olacak kişinin Türkiye'de yasal ikamet izni olması, vatandaşlık başvurusu için artık zorunlu hale getirildi.

  • ü
  • 27 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, düzensiz göç ve kamu düzeninin korunması amacıyla evlendirme memurluklarına yazı gönderdi. Yazıda, 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’ye yerleşmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin sayısında büyük bir artış yaşandığı ve Türk vatandaşları ile evlilik yoluyla ikamet izni almanın suistimale açık bir durum haline geldiği vurgulandı.

Yazıda, Türk vatandaşları ile evlilik yoluyla ikamet izni alan birçok yabancı uyruklu kişinin, asıl amaçlarının Türk vatandaşlığı kazanmak olduğu ve bu durumun bazı kişiler tarafından suistimal edildiği belirtildi. Evlilik yoluyla vatandaşlık alma imkanı, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit edebilecek unsurların ülkeye girişini kolaylaştırabilir endişesi dile getirildi.

Bu suistimalleri önlemek ve kamu düzenini korumak amacıyla, evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin yasal ikamet izninin olması zorunlu hale getirildi. Yasal ikamet izni olmayan kişilerin evlenme müracaatları kabul edilmeyecek.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

‘YASAL İKAMETİ OLMAYANIN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK’

Gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımıza intikal eden yazılarda, sınırlarımızda bulunan ülkelerde yaşanan karışıklıklar ve ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle 2000’li yılların başından itibaren ülkemize yasal veya yasal olmayan yollardan gelerek yerleşmek isteyen yabancıların sayılarında büyük artış yaşandığı, Türk vatandaşı ile evlilik, ülkemizde ikamet izni alınması ve Türk vatandaşlığı kazanılmasında uygulanabilirliği kolay göründüğünden en çok tercih edilen yöntemlerden biri olup suistimale açık bir konu olduğu, ülkemize yasal yollardan giriş yapmamış olan yabancıların evlilik işlemlerinin gerçekleştirilmesi milli güvenlik ve egemenliğimizi tehdit edebilecek art niyetli kişilere, kolaylıkla ülkemizde kalma imkanı sağladığı, Türk vatandaşı olabilmenin kapılarını da açtığı bildirilmiştir.”

‘KAMU DÜZENİNİ BOZACAK NOKTAYA GELDİ’

Yazının devamında şu ifadeler yer aldı:

“Kamu düzeninin sağlanması ve düzensiz göç ile etkin mücadele edilebilmesi amacıyla bir Türk ile bir yabancının veya iki yabancının evlenme işlemlerinde yabancı uyruklu kişinin geçerli pasaportu veya pasaport yerine geçen belge ile birlikte ülkemizde yasal kalış hakkının olması halinde evlenme müracaatının alınması ve durumun, ilinizdeki tüm evlendirme memurluklarına duyurulması.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com