Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış hayatını kaybetti

AKP'nin hükümetlerinin ilk Dışişleri Bakanı emekli diplomat Yaşar Yakış, 85 yaşında hayatını kaybetti.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

AKP kurucularından ve AKP hükümetlerinin ilk Dışişleri Bakanı emekli diplomat Yaşar Yakış, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Eski diplomat Yakış, 2002 yılında kurulan AKP hükümetinin ilk dışişleri bakanı olma sıfatını taşıyordu.

2016 yılında partiden ihraç edilen Yakış, “Rahatladım, bu şekilde düşünen insanlarla aynı karede görünmek beni rahatsız eder” demişti.

YAŞAR YAKIŞ KİMDİR?

1938’de Düzce’de doğan Yakış, ilk yurt dışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu muavin konsolosluğuna atandı. Yakış; Lagos, Roma ve Şam Büyükelçilikleri ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğinde de çeşitli görevler üstlendi.

Yakış, 1985 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanı’na, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komite Başkanlığı görevinde sekreterya hizmeti sunmak üzere kurulan İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurarak başkanlığını da üstlendi.

1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. 1992-1995 yıllarında Büyükelçi Yakış, Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

AKP’NİN KURUCULARI ARASINDA YER ALDI

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli oldu ve AKP’nin kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. Partinin Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü. Yakış, 3 Kasım 2002’de düzenlenen genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçildi, 18 Kasım 2002 tarihinde de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükûmet değişikliğinde, görevini Abdullah Gül’e bıraktı.

AKP’Yİ ELEŞTİRİNCE İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Milletvekilliğini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yakış, başta dış politika konusunda olmak AKP’ye yönelttiği eleştirilerle dikkat çekmesinin ardından kurucusu olduğu partiden 28 Mart 2016’da ihraç edildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com