CHP heyeti, Diyarbakır-Mardin yangın bölgesinde

CHP heyeti; 15 kişinin öldüğü, binlerce dönüm arazi ve tarım alanının yandığı, hayvanların telef olduğu Diyarbakır-Mardin yangında zarar gören köyleri ziyaret etti, taziye ziyaretinde bulurdu. CHP, orman yangınlarının araştırılması için Meclis'te komisyon kurulmasını talep etti.

  • ü
  • 24 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görevlendirilmesiyle, 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangın felaketinin ardından CHP heyeti bölgeye hareket etti.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan; incelemelerde bulunmak ve yangın felaketinde hayatını kaybeden bölge halkının yakınlarına başsağlığı dilemek için felaketin yaşandığı Diyarbakır ve Mardin’e gitti.

CHP heyetinin Diyarbakır ve Mardin’deki ziyaretlerinin yanı sıra CHP Grup Başkanvekillerinin ortak imzasıyla sunulan araştırma önergesinde de Türkiye’de son dönemde artış gösteren orman yangınlarının tüm yönleriyle incelenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talep edildi. Önergenin gerekçesinde Türkiye’de son dönemde yaşanan orman yangınlarına atıf yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

‘ARIZALI ENERJİ NAKİL HATLARI…’

“Yangınlara sebebiyet veren başlıklarda gereken önem gösterilmediğinde orman yönetimi ve yangınla mücadele önlemlerindeki yetersizliklerin yangınların çıkış ve yayılma olasılığını artırabileceğine dikkat çekilmektedir. Bakımı yapılmamış veya arızalı enerji nakil hatlarından kaynaklanan kıvılcımların da özellikle rüzgarlı ve kuru hava koşullarında büyük bir risk oluşturduğu görülmektedir.

‘YILDA 2 BİN 500 ORMAN YANGINI ÇIKIYOR’

Dolayısıyla gerek ülkemizde gerekse dünyada yangınların çıkış nedenleri üzerine yukarıda da sözüne edildiği üzere, yeterli bilgiye sahip olunmasına karşın ülkemizde, özellikle son yıllarda hiç azalmadan yılda ortalama 2 bin 500 civarında orman yangını gerçekleşmektedir.

Orman Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre 2012 yılından bu yana yangın sayısının yılda 2 binin altına inmediği görülmektedir. Anlaşılmaktadır ki gerek insan kaynaklı yangınlara önlem alınması hususunda gerekse yangınlara müdahalede ve donanımında yetersiz kalınmaktadır.

Orman yangınları sonrası kaybedilen orman alanlarının tamamen geri kazanılmasının çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, genellikle 20 ila 30 yıl arasında bir süre alabildiği, tam ekolojik denge ve biyolojik çeşitliliğin sağlanmasının ise daha uzun yıllar sürdüğü düşünülecek olursa orman yangınlarını önleme ve müdahalede şimdikinden çok daha hazırlıklı ve hızlı olunması gerektiği açıktır.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘MECLİS, YANGINLARI ARAŞTIRMALI’

Sonuç itibariyle ülkemizde yaşanan orman yangınlarının nedenlerine, alınması gereken önlemlere, yangın söndürme araç-gereç-donanım ve müdahaledeki eksiklere yönelik tespitlerin yapılabilmesi, aksaklıkların giderilebilmesi, can kayıplarının ve geri kazanılması yıllar alacak ormanlık alanların yok olmasının önüne geçilmesi amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com