Merkez Bankası Başkanı yanıtladı 500 ve 1.000 TL’lik banknot basılacak mı?

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, "500 TL ve 1.000 TL'lik banknot basılacak mı?" sorusuna, "Bir karar verildiğinde paylaşılacaktır" dedi.

  • ü
  • 05 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, “500 TL ve 1.000 TL’lik banknot basılacak mı?” sorusuna cevap verdi. Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirten Karahan, “Bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bir karar verildiğinde, bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır.” dedi.

Artan enflasyon, alım gücünün düşmesi ve hayat pahalılığı nedeniyle mevcut banknotların yetersiz olduğu öne sürülüyordu. Bu nedenle uzun bir süredir 500 TL ve 1.000 TL’lik banknotların basılacağı iddia ediliyordu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’a bu durum soruldu.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI YEŞİL IŞIK YAKTI

TCMB Başkanı Fatih Karahan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bilgilendirici bir sunum yaptı. Milletvekillerinin sorularını da cevaplayan Karahan, 500 ve 1.000 TL’lik banknot basımına açık kapı bıraktı.

‘İNCELEMELERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Karahan, “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bu kapsamda, kupür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz. Bir karar verildiğinde, bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır.” dedi.

KAVCIOĞLU VE ERKAN ‘BASILMAYACAK’ DEMİŞTİ

Merkez Bankası yapılan daha önce yapılan açıklamalarda yeni banknot basımı yapılmayacağı belirtiliyordu. Merkez Bankası’nın önceki başkanlarından Şahap Kavcıoğlu ve Hafize Gaye Erkan kesin bir dille 500 TL’nin basımının olmayacağı belirtiliyordu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

2022 yılında “500 TL banknot ve 5 TL madeni para için hazırlık başladı” iddiasıyla ilgili konuşan Kavcıoğlu, “Böyle bir hazırlığımız yok” demişti.

Hafize Gaye Erkan ise 2023 yılının 3. Enflasyon Raporu’nu açıklarken, sorulan soru üzerine “Daha yüksek banknot üzerinde şu anda çalışmıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com