İkinci EYT düzenlemesi mi geliyor?

EYT'nin ikinci kez tekrarlayacağını söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, Çalışma Bakanlığı'nın Bağkurluların emeklilik için gereken prim gün sayısının 7 bin 200'e düşürülmesi çalışmasını tamamlandığını belirtti. Karakaş, bu yıl 500 bin SSK'lının daha EYT'den emekli olacağını öngördü.

  • ü
  • 24 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde Bağkurluların emeklilik için gereken prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürülmesi çalışmalarının devam ettiğini duyurmuştu. Bu açıklama, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda ikinci bir dalgaya işaret olarak yorumlanmıştı.

‘500 BİN SSK’LI DAHA EYT’DEN EMEKLİ OLACAK’

EYT’nin ikinci kez tekrarlayacağını söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber yayınında yaptığı açıklamada, 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 850 bin kişinin EYT kapsamında emekli olduğunu belirtti. Bu yıl ise SSK’lılardan 500 bin kişinin EYT’den emekli olacağını tahmin etti. Ayrıca, Bağkur prim eşitleme çalışmalarının devam ettiğini ve 9 bin gün prim farkı olanların prim gün sayısının 7 bin 200’e indirilmesi için hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

‘MECLİS’E SUNULMASI BEKLENİYOR’

Karakaş, “Bağkur prim eşitleme meselesiyle ilgili taslak hazır, Meclis’e sunulması bekleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte, emeklilik için gereken prim gün sayısının düşürülmesi sağlanacak” dedi.

EV KADINLARI…

Konuşmasında ev kadınlarına da değinen Karakaş, bu kesime yönelik yapılan vaatlerin maliyet hesaplarının yapıldığını ve çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanı sağlanabileceğini belirtti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘PRİM GÜN SAYISINA GÖRE MAAŞ…’

3 bin 600 gün prim ödeyene 10 bin TL, 10 bin 80 gün prim ödeyene yine 10 bin TL ödeme yapıldığını aktardı. Ancak, bu ödemelerde eksik ödemelerin olduğunu ve aslında maaşların daha yüksek olması gerektiğini vurguladı.

Karakaş, “En düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye çıkması durumunda, gün sayısı daha fazla olanların da daha yüksek maaş almaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com