Rusya, 15 yaşındaki İslam’ı konuşuyor: En az 100 kişiyi kurtardı

Moskova’daki konser salonunda 100’den fazla kişiyi doğru yönlendirerek katliamdan kurtaran 15 yaşındaki Kırgız vestiyer görevlisi İslam Halilov kahraman ilan edildi.

  • ü
  • 26 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Rusya’nın başkenti Moskova’daki terör saldırısında, Crocus Belediye Binası’nda 100’den fazla kişiyi doğru yönlendirerek katliamdan kurtaran 15 yaşındaki Kırgız vestiyer görevlisi İslam Halilov, ülkede kahraman ilan edildi. Rus yetkililer İslam ve saldırganları yakalayan sınır muhafızlarına madalya ve ödül vereceğini belirtti

Saldırının yapıldığı konser salonunda yarı zamanlı vestiyer görevlisi olarak çalışan bir genç, Cuma günkü kanlı saldırı sırasında onlarca kişinin binayı güvenli bir şekilde tahliye etmesine yardımcı olmuştu.  Ailesi Kırgızistan’dan gelen Moskova’lı lise öğrencisi İslam Halilov, kuşatma altındaki konser salonundan kaçan büyük bir insan kalabalığı gördüğünde hızla kapıları açmak ve çıkış yollarını tarif etmek için harekete geçmişti.

100 KİŞİYİ GÜVENLE TAHLİYE ETTİ

Moskva Online’a konuşan, “Eğer tepki vermezsem kendi hayatımı ve pek çok kişinin hayatını kaybedeceğini fark ettim. Dürüst olmak gerekirse çok korkmuştum” diyen 15 yaşındaki Halilov’un, 100 kişiyi güvenli bir yere götürdüğünü tahmin ediyor. Kahraman olmadığını ve sadece işini yaptığını söyleyen Halilov, “100 kişinin ölmesindense kendimi kurban etmek daha iyi bir çözüm” ifadesini kullandı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

ŞÜKRAN BELGESİ VERİLDİ

Moskova’daki terör saldırısında yüzlerce insanın hayatını kurtaran 15 yaşındaki İslam Halilov’a şükran belgesi takdim edildi.

15 YAŞINDAKİ KAHRAMAN İSLAM İÇİN ÖDÜL YARIŞI

Hailov’un kahramanlığı Rus medyasında gündem olunca Spartak Moskova futbol kulübü genç öğrenciye takımın maçlarına ücretsiz bilet hakkı verdi. Rus rapçi Morgenstern de Halilov’a 11 bin dolar gönderdiğini söyledi. Rus yetkililer Halilov’a cesareti dolayısıyla bir madalya verileceğini de duyurdu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com