ABD’den Meksika sınırı önlemi: Türkiye, ‘detaylı incelenecek ülke’ kategorisine alındı

ABD, Meksika sınırı üzerinden ülkeye giren Türk sayısının 50 bine ulaşmasının ardından 'Türkiye'yi detaylı incelenecek ülke kategorisine' aldı. Türk göçmenleri kamp süreleri ve resmi işlemlerinin süresi uzamış olacak.

  • ü
  • 22 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

FOTOĞRAFLAR: MEHMET DEMİRCİ

ABD, Meksika üzerinen kaçak giren Türk vatandaşı sayısının artması sonrasında yeni önlemler almaya başladı. ABD, Türkiye’yi ‘detaylı incelenecek ülke kategorisine’ aldı. Meksika üzerinden giren Türk vatandaşlarının daha uzun süre kampta kalacak ve işlemleri uzayacak.

Gazeteci Hüseyin Günay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD’ye Meksika üzerinden kaçak giren Türk vatandaşı sayısı arttığı için Türkiye ‘detaylı incelenecek ülke’ kategorisine konuldu. Yani, Türkiye’den kaçak gelenler ABD’de kampa alındığında işlemleri uzun sürecek, daha geç serbest kalacaklar.” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

50 BİN TÜRK MEKSİKA SINIRINDAN GEÇTİ

Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin son resmi verilerine göre, 48 bin 539 Türk vatandaşının Meksika ve Kanada sınırlarından ABD’ye iltica etmek için yasa dışı yollarla geçtiği tespit edildi.

TÜRKLER KISA SÜRE İÇİNDE KAMPTAN ÇIKIYORLARDI

Sığınmacı Türkler, ABD’ye iltica talebiyle mahkemeye çıkartılıyor. ABD’ye iltica talep eden kişinin talebinin mahkeme tarafından kabul edilmesi ve bir Amerikan vatandaşının sığınmacı Türk’e sponsor olması durumunda, bir hafta ile birkaç ay bir süre zarfında içinde tutukevinden serbest bırakılıyor. Sığınmacı Türklerden bazıları da çıkarıldıkları mahkemelerde iltica talepleri reddedildikten sonra Türkiye’ye sınır dışı ediliyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com