Ramazan soru listesinden dizi karakteri Dilber de nasibini aldı: ‘İlahi de okunsa…’

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya'ya Diyanet TV’de canlı yayında sorulan sorular arasına dizi karakteri de girdi.

  • ü
  • 20 Mart 2024
  • ü
  • Yorum

Her yıl Ramazan ayında gündeme gelen sorulara bu yıl İnci Taneleri dizisindeki Dilber karekterinin adı da karıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, Diyanet TV’de canlı yayın yayınlanan “Diyanet’e soralım” adlı programda seyirciden gelen soruları yanıtladı. Kapukaya bir soruda şarkı dinlenen yerlerle ilgili de konuştu. Sosyal medyada “Bu sözler Dilber’i üzer” yorumları yapıldı.

Kapukaya, Diyanet TV’de yayınlanan “Diyanet’e soralım” adlı programda canlı yayına telefonla bağlanan kişilerin sorularını yanıtladı. “Fizik tedavi orucu bozar mı?”,”Vitamin bandı kullanmak orucu bozar mı?”, “Kurban hissedarlarından birinin inançsız olması, kurbanın makbul olmasına zarar verir mi?”, “Bir kadın kocasının izni olmadan annesine gidebilir mi?” gibi soruların yöneltildiği programda Kapukaya’ya müzik dinlemenin dinen sakıncalı olup olmadığı da soruldu.

‘DİNLENDİĞİ ORTAM ÖNEMLİ’ YANITI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, “Günümüzde müzik, şarkı gibi şeyler popüler hale geldi. Acaba şarkı dinlemekte bir sakınca var mıdır” sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:

“Şarkı, türkü dinlemek konusunda mutlak olarak haramdır denilemez, mutlak olarak helaldir de denilemez. Dinlediğimiz şarkı ve türküde bazı detaylar aramamız özellikle gerekiyor. Bu şarkı ve türkü inanç açısından bir problem oluşturuyor mu? Ahlaki açıdan bir problem oluşturuyor mu? Acaba insanları fitne ve fesada sevk ediyor mu, yani nerede söyleniyor…

‘İLAHİ BİLE OKUSANIZ CAİZ DEĞİL’

Şarkı ve türkünün dinlendiği ortam da çok önemli. Kendi ülkemizde demeyelim, Batı ülkelerinden bir örnek verelim. Bütün gençlerin, kızların erkeklerin birlikte karıştığı ve anormal hareketler yaptığı gerek şarkıcıya gerek şarkı sözlerine karşı… Bu ortamda siz gelip ilahi bile okusanız o caiz değildir. Demek ki müziğin söyleniş yeri ve sözleri önemlidir.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

İnci Taneleri dizisi takipçileri ise bu sözlere “Bu sözler Dilber’i üzer” yorumunda bulundu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com