Ortaylı büyük aşkını anlattı: Aklımda bir tek o kaldı

Tarihçi İlber Ortaylı, "Uzun yıllar beraber olduk" dediği Alman aşkını anlatırken, "Dış dünyadan aklımda bir tek Doris kaldı" dedi.

  • ü
  • 10 Haziran 2024
  • ü
  • Yaşam

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı.

Prof Dr. İlber Ortaylı, yıllar sonra Almanya’daki büyük aşkını anlattı. Stuttgart’ta tanıştığı Doris Stober adlı kişiyle uzun yıllar beraber olduklarını söyleyen Ortaylı, “Hassas bir insandı, diğer Almanlara benzemiyordu. Nitekim bir ara görüşemedik ama sonra kaldığımız yerden devam ettik. Çok iyi bir insandı. Öyle oluyor. Olmaz diye bir şey yok. Dış yeni dünyadan aklımda bir tek Doris kaldı” ifadelerini kullandı.

GEZMEYİ SEVDİĞİ ÜLKELER

Duayen tarihçi İlber Ortaylı, yeni kitabı Gel Dünyayı Keşfedelim-Gezgin Bir Tarihçinin Seyahat Defteri’ni Ebru Dedeoğlu’na anlattı. Ortaylı, Gazete Oksijen’de yayımlanan röportajda, gezmekten en çok keyif aldığı coğrafyayı “Akdeniz, Doğu Akdeniz, İtalya” olarak sıraladı.

İLBER ORTAYLI’NIN EN SEVDİĞİ ÜLKE

En ideal gezmenin araba, otobüs ya da yürümek olduğunu söyleyen Ortaylı, uçağı önermedi. Ortaylı, bugüne kadar en sevdiği ülkenin de İtalya olduğunu açıkladı. “Bizim ülkemize de bayılıyorum ama içine ediyorlar” diyen Ortaylı, “İtalya’nın yemeklerini seviyorum ancak bizim mutfağımız gibi değil açıkçası. Sebze o kadar iyi bilmezler. Mutfak literatürleri bizimki kadar geniş değil” ifadelerini kullandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com