Film değil gerçek: İranlı akademisyen İstanbul Havalimanı’nda mahsur kaldı

İranlı akademisyen Dr. Shiva Kaviani oturum süresi dolunca Kanada'ya dönemedi. Ülkesinde siyasi yasaklı olduğu için İran'a da dönemeyen Kaviani, İstanbul Havalimanı'nda yaşam mücadelesi veriyor.

  • ü
  • 13 Mart 2024
  • ü
  • Yaşam

İranlı akademisyen Dr. Shiva Kaviani bir aydır İstanbul Havalimanı’nda yaşıyor. Siyasi yasaklı olduğu için ülkesine dönemeyen Kaviani, oturum süresi dolduğu için Kanada vizesi de alamıyor. İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan Kaviani’nin yaşadıkları Tom Hanks’in ünlü Terminal filmini hatırlattı.

Dr. Shiva Kaviani, Kanada’daki oturum süresinin dolmasıyla ülkesi İran’a döndü. Daha sonra tekrardan Kanada’ya geri dönmek için vize başvurusu yaptı. Vize başvurusu reddedilen Kaviani, Gürbulak Sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı. İranlı akademisyenin Kanada’ya yeniden vize başvurusu yapmak için Ankara’ya gittiği öğrenildi. Buradan da vize için ret cevabı alan İranlı Akademisyen İstanbul Havalimanı’na geri döndü.

Tıp alanında kitapları ve akademik çalışmaları bulunan Shiva Kaviani, 2006-2014 yılları arasında Türkiye, Kore, Kanada, Almanya, Hollanda, Çin, Yunanistan, Brezilya, Avusturya, İtalya, İngiltere, İspanya, Macaristan ve İsveç’te üniversiteler başta olmak üzere tıp, eğitim, felsefe, kültür ve bilim alanlarında 38 farklı uluslararası kongre, seminer ve konferansa katıldı.

HAVALİMANI PERSONELİ DESTEK OLUYOR

Terminalde geçirdiği günlerde havalimanı personelinin yardımıyla ayakta durmaya çalışan Kaviani, her geçen gün daha da zorlanıyor. İnsani ihtiyaçlarını gidermekte güçlük çeken, beslenme ve dinlenme konusunda sıkıntılar yaşayan Kaviani, havalimanının koltuklarında sabahtan akşama kadar dolaşıp uyumaya çalışıyor.

Muhatap bulamadığını ve kimsenin kendisiyle görüşmediğini dile getiren Kaviani, vejetaryen olduğu için havalimanında beslenme konusunda zorluk çektiğini, duş başta olmak üzere insani ihtiyaçlarını gideremediğini belirtti. Sandalyelerde uyumaya çalışan yaşlı kadın, bir aydır uykusuz olduğunu ve ayaklarında yaralar oluştuğunu da söyledi.

TOM HANKS’İN FİLMİNE BENZER BİR HİKÂYE

Kaviani’nin yaşadığı bu durum, Tom Hanks’in başrolünde olduğu “Terminal” filmine olan benzerliğiyle dikkat çekti. Ünlü aktörün canlandırdığı Viktor Navorski karakteri gibi, Kaviani de ülkesine dönemeyen ve havalimanında mahsur kalmış bir akademisyen olarak günlerini havalimanında geçiriyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com