Ayrımcılığa uğradığını söyleyen Belçim Bilgin: Herkes Kürtlerin terörist olduğuna inanıyordu

Katarsis programına konuk olan oyuncu Belçim Bilgin, Kürt olduğu için ayrımcılığa uğradığını söyledi: "Çok karanlık zamanlardan geçtik. Herkes Kürtlerin terörist olduğuna inanıyordu."

  • ü
  • 29 Şubat 2024
  • ü
  • Yaşam

Uzman Psikolog Gökhan Çınar’ın sunduğu “Katarsis” programına konuk olan ünlü oyuncu Belçim Bilgin, Kürt olduğu için birçok ayrımcılığa uğradığını söyledi. Diyarbakırlı olduğunu belirten Bilgin, “Annem Mardinli, babam da Diyarbakırlı. Ankara’da görücü usulü ile tanıştırılıp ve aşık olup evlenmişler. Annem daha geleneksel ve feodal. Babamın ise çok fazla hikaye ve acısı var. Çok fazla mücadeleler vermiş. Seçme şansım olmadığı için doğduğum hikâyede kendi tanımayı bilmelisin. Ben içinde doğduğum bütün kültürlerin sonucuyum” dedi.

‘HERKES KÜRTLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA İNANIYORDU’

Yerel Güneydoğa Ekspres portalından Güneş Ocağa’nın aktardığına göre; “Çok karanlık zamanlardan geçtik. Herkes Kürtlerin terörist olduğuna inanıyordu.” diyen Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara’da büyüdüm ve okudum. Kürt olduğum için herkes kötü olduğumu düşünüyordu. Yanında konuşuyorlar ve senin kötü olduğunu söylüyorlar. Oysa ki Kürt olduğun için, belki biraz sonra eve gideceksin ve maksimum sumaklı dolma yiyeceksin. Senin gerçeğindeki fark bu o, nasıl bu kadar ayrışa biliriz? Biz birbirimizden nasıl farklı olabiliriz? Hepimizin hikayeleri var. Biz minderlere oturup çavbelayı da söylerdik, vardır ovasını da söylerdik. Biz Türkiye’ydik çünkü.”

‘BEN HARİÇ HERKES ÖDÜLLERE ADAYDI’

Sunucu Çınar’ın “Siz çok başarılı film ve projelerde yer aldınız ve uluslararası düzeyde tanındınız, ama Türkiye’de karşılığını alamadınız” sorusu üzerine, Bilgin, “Ben hariç herkes ödüllere adaydı ve alıyordu” diyerek, Kürt olduğu için ayrımcılığa uğradığına işaret eti.

KÜRTÇE ŞARKI SESLENDİRDİ

Sunucu Çınar’ın “Size eşlik eden şarkı hangisi” diye sorunca da, Bilgin, “İro Disa” şarkısını seslendiren Bilgin, “Bu bir aşk şarkısı, eniştem teyzeme dinletirdi. Teyzem benim aşklarımdan biridir” dedi. Bilgin, Kürtçe anladığını ve derdini anlatabildiğini de söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com