ABD’li moda ikonu Iris Apfel hayatını kaybetti

Amerikalı tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel, 102 yaşında hayatını kaybetti. Apfel şöhretinin zirvesine 1980'li ve 90'lı yıllarda ulaştı ancak yarım asırdan fazla bir süredir Paris defilelerinin tanıdık bir yüzüydü.

  • ü
  • 02 Mart 2024
  • ü
  • Yaşam

Seksenli yaşlarda ünlenen iç mimar ve moda tasarımcısı Iris Apfel, hayatını kaybetti: (© Lev Radin/Pacific Press via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Amerikalı tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel, 102 yaşında hayatını kaybetti. Apfel şöhretinin zirvesine 1980’li ve 90’lı yıllarda ulaştı ancak yarım asırdan fazla bir süredir Paris defilelerinin tanıdık bir yüzüydü.

Amerikalı tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel hayatını kaybetti.

BBC’de yer alan habere göre kendi deyimiyle ‘geriatrik yıldız adayı’ kendine özgü kısa kesilmiş beyaz saçları, büyük boy gözlükleri, parlak ruju ve iri boncuklarıyla tanınıyordu.

Apfel şöhretinin zirvesine 1980’li ve 90’lı yıllarda ulaştı ancak yarım asırdan fazla bir süredir Paris defilelerinin tanıdık bir yüzüydü. Ayrıca Greta Garbo ve Estée Lauder gibi birçok ünlü müşteriye de hizmet verdi.

1921’de New York’ta Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen 102 yaşındaki Apfel, aslen sanat tarihi okudu ve iç tasarım, özellikle de tekstil alanında uzmanlaştı.

80’li yaşlarında trend belirleyici ve 97 yaşında profesyonel model olmadan önce, Beyaz Saray’daki restorasyon projeleri de dahil olmak üzere onlarca yıl boyunca iç mimar olarak çalıştı. 2014 yılında ünlü yönetmen Albert Maysles’in yaptığı Iris adlı belgesele konu oldu.

2015 yılında BBC Newsnight’a verdiği demeçte, “giyinmenin eğlenceli olması gerektiğini” ve “oynama şansı” olduğunu düşündüğünü söyledi. “Bu benim hayatımın bir parçası çünkü ben yaratıcı bir insanım ve diğer insanların da biraz yaratıcılıktan keyif alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com