17 yıldır dağda yaşıyor, kimseyle konuşmuyor: Keçileri çalınınca insanlara küstü…

Antalya'nın Kemer ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Mehmet Çabuk yıllardır kimseyle konuşmuyor. 17 yıl önce 150 keçisinin çalınmasının ardından dağda yaşamaya başlayan Çabuk inşa ettiği barakada hayvanları ile vakit geçiriyor.

  • ü
  • 18 Mart 2024
  • ü
  • Yaşam

Foto: DHA

Antalya’nın Kemer ilçesinde 17 yıl önce 150 keçisinin çalınmasının ardından insanlara küsüp, dağda yaşamaya başlayan 80 yaşındaki Mehmet Çabuk, tahtadan inşa ettiği barakada kalıp, hayvanları ile vakit geçiriyor. Çabuk, “Canım sıkılmaz, alışkınım. Keçilerim olmasa buralarda 1 saat duramam” dedi.

DHA’nın haberine göre; Antalya’nın Ulupınar Mahallesi Karadere bölgesindeki dağda kendi imkanlarıyla kurduğu ve üzerini naylon örtüyle kapatıp, tahtadan inşa ettiği barakada yaşayan Çabuk, 100’e yakın keçisinin yanından ayrılmıyor.

2007 yılında 150’ye yakın keçisinin bir gecede çalınmasının ardından insanlara küsen Çabuk, 17 yıldır haftada 2 kez gıda alışverişi dışında bulunduğu yeri terk etmiyor.

İŞARET DİLİ İLE İLETŞİM KURUYOR

Geceleri keçileriyle uyuyan, erken saatlerde uyanıp, ateş yakıp çiçek toplayan, vadide uzun yürüyüşler yapan Çabuk, kendisini ziyarete gelen yakınlarına da iyi olduğunu ve merak etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Vadideki akarsuda yıkanıp, bölgeden zaman zaman geçen turistler ile yabancı dili olmadığı için işaret diliyle iletişim kuruyor.

“ALLAH NE VERİRSE YİYORUM”

Çabuk, canının hiç sıkılmadığını belirterek, Her sabah ellerini cebine koyup gezdiğini ve canının sıkılmadığını belirtiyor.

Keçilerim olmasa buralarda 1 saat duramam diyen Çabuk “Allah ne verirse yiyorum. Sabah kahvaltıda çay demledim, zeytin ve ekmek ile yedim” dedi.

KEÇİLERİNİN NASIL ÇALINDIĞINI ANLATTI

2007 yılında keçilerini ağıla kapattığını, sabah uyandığında hayvanların yerinde olmadığını görerek büyük üzüntü yaşadığını anlatan Çabuk, Gece hırsızların araçla geldiklerini telle keçilerin etrafını çevirerek araca doldurup gittiklerini söyledi. Uzun süre aradıklarını ama bulamadıklarını belirten Çabuk “Önceleri vücudumda tek ağrım yoktu. O zamandan beri tansiyon ve nefes darlığı rahatsızlığım oldu” dedi.

Hiç evlenmeyen Çabuk, bu yaştan sonra da yanında kimseyi istemediğini ifade etti. Çabuk, gece domuz ve kurt sürülerinin sürekli barakasının etrafına geldiğini ve korkmadığını söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com