Yenilenen Google Maps artık daha fazlasını vadediyor

Google Haritalar, yeni özellikleriyle yalnızca bir harita olmanın ötesine geçerek kullanıcıların seyahat planlamalarını daha konforlu hale getirmeyi hedefliyor.

  • ü
  • 03 Nisan 2024
  • ü
  • Teknoloji

Google,  Haritalar (Maps) hizmetini kullanıcılara hangi yöne döneceklerini söylemenin ötesine taşımak için çalışıyor. Seçilmiş listeler ve yapay zekâ özellikleriyle Haritalar, kullanıcıların seyahatlerinde uğrayacakları restorandan elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar onları yönlendirmeyi hedefliyor.

Arama devi bu hafta yaptığı açıklamada New York Times, Lonely Planet ve The Infatuation gibi medya kuruluşlarıyla iş birliği yaparak ABD ve Kanada’daki 40 şehirden başlayarak belirli seyahat noktaları için oluşturulmuş restoran ve turistik yer listeleri ekleyeceğini duyurdu. Şirket, Şubat ayında duyurduğu ve şu anda belirli kullanıcılarla test edilen üretken yapay zekâ ile geliştirilmiş Maps hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

MAPS’TEN ÖNERİLER

Tech Brew’e göre, yapay zekâ ile birlikte elektrikli araç şarj istasyonlarıyla ilgili bilgilerden daha iyi önerilere kadar Haritalar’ın bazı yönlerini değiştiren Google, yayıncı ortaklarının sağladığı listelere ek olarak kendisi de popüler restoranları, uğrak noktalarını ve mekânları gösteren listeler yayımlayacak. Google Haritalar ürün müdürü Andrew Duchi, etkinlikte yaptığı açıklamada, “trend” restoranlar ve “gizli mücevherler” ya da “sürekli olarak çok ilgi gören” “gelecek vaat eden” listelerin yer alacağını belirtti.

Etkinlikte başka bir gazetecinin Google’ın seyahat blog yazarları gibi diğer kaynaklardan tavsiye listeleri eklemeyi planlayıp planlamadığını sorması üzerine Duchi, “tanınmamış kişilerle çalışacağız… ilk başta bunları ortaya çıkarmaya başlamak için bir tür temkinli yaklaşım benimseyeceğiz, ancak Haritalar topluluğundan bu harika listelerden bazılarını bulmaya çalışacağız.” sözlerine yer verdi.

Etkinlikte Tech Brew’a verdiği demeçte bazı büyük yayıncılarla bahsedemeyeceği özel ortaklıkları olduğunu belirten Duchi “İçerik üreticilerine bu içeriği oluşturmaları için ödeme yapmıyoruz. Yaptığımız şeylerden biri de onlarla ‘Bunu sizin için nasıl faydalı hâle getirebiliriz? Bu nasıl kullanabileceğiniz bir araç olabilir?’ şeklinde ortaklık kurmak.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Google gelecekte Haritalar’ın yapay zekâ özelliklerini daha geniş bir alana yaymayı planlıyor. Entegrasyonun Haritalar’ı daha konuşkan hâle getireceği, böylece kullanıcıların uygulamaya Chicago’da yağmurlu bir günde ne yapılacağı gibi sorular sorabileceği ve çocuk dostu seçenekler isteyebileceği bir format öngörülüyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com