Oyun platformunda büyük yenilik: ‘Steam Families’te neler var?

Valve Corporation, Steam platformunda uzun süredir beklenen yenilikleri Steam Families ile duyurdu. Yeni sistem ile oyun kütüphanelerindeki paylaşım sınırlamalarını kaldırıyor, çocuklar için oyun satın almayı kolaylaştırıyor. Ayrıca geliştirilmiş ebeveyn kontrolü ile paylaşım seçenekleri sunuluyor.

 • ü
 • 20 Mart 2024
 • ü
 • Teknoloji

Valve Corporation tarafından geliştirilen, dijital dağıtım, çok oyunculu oynanış ve iletişim platformu olan Steam’de uzun süredir beklenen yenilikler geldi. Valve’nin sunduğu yenilenmiş Steam Families sistemi, bir kütüphaneden kaç kişinin oyun oynayabileceği sınırlamasını ortadan kaldırırken, çocukların için oyun satın almayı kolaylaştırıyor ve yeni ebeveyn denetimleri ve paylaşım seçenekleri ekliyor.

Steam Families’te en fazla 6 üyeye sahip olabilirken bu programa katılmak, her üyenin kütüphanesindeki paylaşılabilir oyunlara erişebilmesini sağlıyor. Aile Paylaşımı, herhangi bir oyun ya da program geliştiricisinin herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle devre dışı kalmayı seçebileceği bir özellik olduğundan, oyunların ya da programların paylaşılabilir olması önemli bir ayrıntıyken, bazı oyunlar ise teknik nedenlerden dolayı paylaşıma açık değil.

Hali hazırda Aile Paylaşımı için uygun olan ve çok dikkat çekici oyunlar arasında Helldivers 2, Baldur’s Gate 3, Balatro, Cyberpunk 2077, Elden Ring ve Hogwarts Legacy yer alıyor. Listenin devamında ise birçok ilgi çekici oyun bulunuyor.

Bir aile üyesinin sahip olduğu bir oyunu oynarken, kendi kayıt dosyalarınızı oluşturabilir, kendi başarılarınızı kazanabilir ve atölye dosyalarına erişebilir. Bir oyunu satın aldığında ise oyun yalnızca satın alınan hesabın kütüphanesinde görünür.

AYNI ANDA BİR KOPYA OYNANMIYOR

İki üye aynı anda oyunun bir kopyasını oynayamıyor. Örneğin; iki üye, Üye 1’in Among Us kopyasını kullanarak co-op oynamak isterse, Üye 2 ya kendi kopyasını satın almak ya da ailedeki farklı bir üyenin sahip olduğu başka bir kopyayı oynamak zorunda.

STEAM BAZI ÖNEMLİ SORULARA YANIT VERDİ

Steam, ebeveyn denetimleri ve çocuk satın alımlarının nasıl yönetileceği de dahil olmak üzere Steam Families hakkında bazı önemli soruların yanıtlarını veren bir Sıkça Sorulan Sorular (SSS) yayınladı. Yayınlanan SSS’te önemli maddeler ise şöyle:

 • Üyeler istedikleri zaman Steam Families’ten ayrılabilirler. Ancak bu kişinin yeni bir aile kurması veya yeni bir aileye katılması için bir yıl beklemesi gerekecektir. Ayrıca boşalan aile kontenjanları bir yıl süreyle doldurulamaz. Aile Üyeleri ayrıca ailenin diğer üyelerini de dışarı atabilir.
 • Steam Families’teki çocuklar kendi başlarına ayrılamazlar, ailedeki bir yetişkin tarafından uzaklaştırılmaları gerekir.
 • Paylaşılan aile oyunları çevrimdışı oynanabilir.
 • Bir üyenin oyununu oynamak aynı zamanda sahip oldukları herhangi bir paylaşılabilir indirilebilir içeriğe (DLC) erişim sağlar.
 • Oynadığınız oyunu herhangi bir Steam Families üyesinin kopyasıyla değiştirebilirsiniz ancak birinin DLC’si diğerinden farklıysa kaydetmeniz çalışmayabilir.
 • Çocuk üyeler haricinde aile üyelerinin sahip olduğunuz bir oyunu oynamasını kısıtlayamazsınız.
 • Bir aile üyeniz bir oyunun kopyasını oynarken hile yaptığı için yasaklanırsa, siz de o oyundan yasaklanırsınız.

Bazı oyunlar teknik nedenlerden dolayı Aile Paylaşımı için uygun değil. Steam’in belirttiğine göre aşağıdaki kriterlere uyan oyun veya içerikler hesaplar arasında paylaşılamayacak.

 • Oynamak için ek bir üçüncü taraf anahtarı, hesabı veya aboneliği gerektiren oyunlar
 • Oynaması ücretsiz oyunlar ve bu oyunlar için satın alınan tüm DLC’ler
 • Sizin veya diğer aile üyesinin bölgesinde kısıtlanmış oyunlar veya DLC
 • Diğer aile üyesinin işletim sistemini desteklemeyen oyunlar
 • Yayıncının açıkça paylaşıma kapalı olarak işaretlediği oyunlar
 • Orijinal sahibi tarafından özel olarak işaretlenen oyunlar
 • Şu anda Aile Paylaşımı’nın dışında tutulan oyunlar, Steam Families’te paylaşımın dışında tutulmaya devam edecek. Buna ek bir üçüncü taraf hesabı veya aboneliği gerektiren oyunlar da dahildir.

STEAM FAMİLİES NASIL KULLANILIR?

Bir Steam Families oluşturmak için Steam Families Beta’ya kaydolmak gerekiyor. Bunun için Steam uygulamasında sol üstte bulunan Steam’e tıkladıktan sonra “Ayarlar” menüsünü seçiliyor. “Arayüz”ü seçip, ardından “İstemci Beta Katılımı” altında açılır menüden Steam Families Beta seçiliyor. İşlemi tamamlamak için Steam’i yeniden başlatmak gerekiyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com