‘Maymunda işe yarayan’ beyin çipi, körlüğü tedavi edebilir

Elon Musk, Blindsight adını verdikleri yeni bir beyin implantı geliştirdiklerini duyurdu. Musk'a göre bu implant, görme engellilere görsel yetilerini geri kazandırmayı hedefliyor. Çipin maymunlar üzerinde işe yaradığı da belirtiliyor.

  • ü
  • 25 Mart 2024
  • ü
  • Teknoloji

Elon Musk, şirketi Neuralink’in maymunlarda görmeyi yeniden sağlayabileceğini söyledi. Tesla ve SpaceX sahibi Elon Musk, diğer şirketi Neuralink’in beyin çipi teknolojisiyle kör maymunların görmesini sağladığını söyledi. Perşembe günü “Kör görüş implantı maymunlarda zaten çalışıyor” açıklaması yaptı.

NTV’nin aktardığına göre; Musk, ayrıca bu Neuralink ürününün Blindsight olarak adlandırılacağını söyleyerek, çözünürlüğün başlangıçta “erken dönem Nintendo grafikleri” gibi düşük olacağını, ancak gelecekte normal insan görüşünü aşabileceğini belirtti.

Blindsight ilerleyen dönemlerde görme engelliler için çığır açan bir gelişme olarak öne çıkabilir.

Musk, “Neuralink cihazı deneylerinde hiçbir maymun ölmediğini veya ciddi şekilde yaralanmadığını” da ekledi.

FELÇLİ HASTADA BEYİN KONTROLÜ SAĞLANMIŞTI

Yeni ürün, kullanıcıların bilgisayarları zihinleriyle kontrol etmelerine olanak tanıyan Neuralink’in Telepati’sini takip ediyor.

Ocak ayında Musk, bir hastanın beynine çip yerleştirildikten sonra iyileştiğini açıklamıştı ve daha sonra hastanın bilgisayar fare imlecini zihniyle hareket ettirebildiğini söylemişti.

Perşembe günü Neuralink, felçli hastanın yalnızca zihin kontrolünü kullanarak satranç oynadığı bir video yayınladı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com