Islanan iPhone’unuzu pirinçle kurutmayın: Apple’dan önemli tavsiyeler

Apple, iPhone'nun ıslanması durumunda pirinçle kurutulmaması yönünde tavsiyede bulundu ve alternatif yöntemleri içeren bir kılavuz yayımladı.

Islanan telefonu pirinçle kurutma yöntemi her ne kadar popüler olsa da uzmanlar uzun zamandır bu teknikten kaçınılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor, yapılan testler de bu yöntemin işe yaramadığını gösteriyor. Teknoloji devi Apple, iPhone’un ıslanması durumunda bir pirinç torbasında kurutulmaması yönünde tavsiyede bulundu. Bu konuda bir kılavuz yayımlayan Apple, pirinç taneciklerinin cihazlara zarar verebilecek küçük parçacıklara neden olabileceğini belirtti.

DOĞRU KURUTMA YÖNTEMLERİ

Akıllı telefonların giderek daha sofistike hâle gelmesine rağmen, ısladıklarında onları tamir etme yöntemleri görece ilkel kalıyor. Apple, ıslanan bir telefonu kurutmanın doğru yolu olarak, cihazı nazikçe vurarak içindeki sıvıyı dışarı çıkarmayı ve sonrasında telefonun bağlantı noktası aşağı bakacak şekilde kurumaya bırakmayı öneriyor.

KAÇINILMASI GEREKENLER

Apple, kullanıcıları pirinç torbaları konusunda uyarırken ıslak bir telefonu “dış ısı kaynağı veya sıkıştırılmış hava kullanarak” kurutmanın sakıncaları konusunda da uyarıyor. Bu, hava tabancalarının ve saç kurutma makinelerinin kullanılmaması gerektiği anlamına geliyor.

Apple kılavuzunda ayrıca, kullanıcıların telefonlarına, pamuklu çubuk veya kağıt havlu gibi, yabancı cisimleri sokmaktan da kaçınmaları gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine kullanıcılara, cihazı “biraz hava akışı olan kuru bir alanda” bırakmaları ve daha sonra şarja bağlamaları tavsiye ediliyor.

GELECEKTEKİ CİHAZLARDA SU SORUNU OLMAYABİLİR

MacWorld’ün aktardığına göre akıllı telefonların tasarımındaki değişiklikler, gelecekte tüm bu tavsiyelerin gereksiz hâle gelebileceğini işaret ediyor. Cihazlar giderek suya daha da dayanıklı hâle geliyor. iPhone 12’den itibaren tüm Apple cihazları, yarım saat boyunca altı metreye kadar derinlikte suya batırılabiliyor.

İKİNCİ EL PAZARINDA YAŞANAN GELİŞMELER

Yaşam maliyetindeki artışlar, küresel ikinci el telefon pazarının büyümesine yol açıyor. Bu durum, birçok insanın ıslak bir akıllı telefonla ne yapılması ve nelerden kaçınılması gerektiği konusunda bir süre daha tavsiyeye ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Apple’ın bu yeni rehberi, kullanıcıların cihazlarını doğru şekilde korumaları için önemli bir kaynak sunuyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com