Görüntülü kapı zillerindeki güvenlik açığına dikkat

Consumer Reports adlı dergi popüler alışveriş sitelerinde satılan görüntülü kapı zillerindeki güvenlik açığını ortaya koydu.

  • ü
  • 06 Mart 2024
  • ü
  • Teknoloji

Bazı görüntülü kapı zilleri markalarının kullanıcı güvenliğini tehdit ettiği öne sürüldü. Consumer Reports (CR) tarafından yayımlanan bir rapora göre, Amazon, Walmart, Temu, Sears ve Shein gibi alışveriş sitelerinde yaklaşık 30 dolara satılan popüler Eken ve Tuck zilleri kişi mahremiyeti sorunlarına yol açıyor. CR muhabirlerinin kendi evlerine yerleştirerek test ettikleri cihazlarda sisteme dışarıdan dahil olunabileceği fark edildi.

Testlere başlamadan önce de sisteme erişebileceklerini tahmin ettiklerini belirten ekip, yine de kapı zilinin kamerasından alınan fotoğrafı mail kutularında görünce şaşırdıklarını ifade etti.

Farklı isimler, aynı cihazlar

CR muhabirlerinin dikkatini ilk olarak rutin ürün değerlendirmelerinde çeken görüntülü kapı zillerinin farklı markalar altında satılsalar da aynı firmaya ait oldukları ortaya çıktı. Amazon, Walmart, Temu, Sears gibi alışveriş sitelerinde bu görüntülü kapı zillerinden her ay binlerce satılıyor.

Derginin araştırmacıları, Shenzhen, Çin merkezli Eken Group Ltd. tarafından üretilen ve Temu, Sears ve Shein gibi perakende sitelerinde farklı isimler altında satılan yaklaşık bir düzine “görünüşte aynı” görüntülü kapı zili buldu. CR ayrıca cihazların hepsinin, kullanıcıların cihazlarını kontrol ettikleri Eken’e ait Aiwit adlı mobil uygulama ile eşleştiğini tespit etti.

CR’ın teknoloji politikaları direktörü Justin Brookman ürünlerin ucuz olduğu için tercih edilmiş olabileceğini belirtirken Amazon gibi büyük e-ticaret platformlarının sattıkları ürünlerin yol açtığı sorunlarla ilgili daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini ifade etti.

En önemli güvenlik açığı nedir?

Brookman, kapı zilinin yakınında duran herhangi bir kişinin telefonunu cihazla “eşleştirebileceğini” ve cihazın kontrolünü ele geçirebileceğini söyledi. Cihaz sahibi kontrolü yeniden ele geçirdikten sonra bile bir kere erişim sağlamış olan yabancının kameradaki görüntülere erişmeye devam edebilmesi cihazları kötü niyetli kişilerin istismarına açık hâle getiriyor.

Teknolojinin sebep olduğu istismarla mücadele etme yolları hakkında bilinçlendirme çalışmaları yürüten EndTAB’in CEO’su Adam Dodge “Bu gibi ürünler, güven ve güvenliği öncelemeyerek, ev içi şiddet mağdurlarını riske atıyor… Kişinin evinde güvende hissetmesini sağlamak için tasarlanan ancak tam tersini yapan bu cihazların piyasada satışına izin verilmemeli.” sözleriyle endişelerini ve tepkisini dile getirdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

CR’ın bulguları hakkında bilgilendirildiklerinde, Temu ve Walmart ürünleri incelediklerini söylerken, Amazon, Sears ve Shein yanıt vermedi. Temu, CR’a Eken yapımı tüm görüntülü kapı zillerini internet sitesinden kaldırdığını söyledi. Ancak CR, Şubat ayı sonu itibariyle çevrimiçi buldukları ürünlerin çoğunun hâlâ satışta olduğunu tespit etti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com