Google’dan ‘yapay zeka’ adımı: Arama motoru ücretli mi olacak?

Google’ın üretken yapay zekâ destekli arama motorunda premium özellikler için ücret almayı planladığı belirtildi. Bu gerçekleşirse, ilk kez Google'ın bir içeriği ücretlendirilmiş olacak. Kullanıcılardan ücret almayan Google, gelirlerinin tamamını reklamlardan elde ediyor.

  • ü
  • 04 Nisan 2024
  • ü
  • Teknoloji

Gemini AI . (Credit Image: © Pavlo Gonchar/SOPA Images via ZUMA Press Wire)

Dünyanın en çok kullanılan internet arama motoru Google’ın, yeni yapay destekli Gemini adlı yeni yapay zeka asistanına erişim sunan premium abonelik hizmetlerini ücretlendirmeyi planladığı iddia ediliyor.

Alphabet’e ait olan şirketin iş modelini yenilediği ve temel ürünlerinin bir kısmını ücretli hale getireceği iddia edildi.

Eğer iddia gerçekleşirse, bu, Google’ın herhangi bir içeriği ilk kez ücretlendirmesi olacak.

Google, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

HENÜZ NET DEĞİL

Financial Times’a (FT) göre şirketin, halihazırda Google’ın viral sohbet robotu ChatGPT’nin versiyonu olan Gemini adlı yeni yapay zeka asistanına erişim sunan premium abonelik hizmetlerine yapay zeka destekli belirli arama özelliklerinin eklenip eklenmeyeceğini değerlendiriyor.

Yöneticilerin henüz teknolojiyi kullanıp kullanmayacakları konusunda bir karar vermedikleri bildiriliyor ancak FT, mühendislerin hizmeti dağıtmak için gereken teknik bilgiyi geliştirdiklerini söyledi.

GELENEKSEL ARAMA MOTORU ÜCRETSİZ OLACAK

FT, Google’ın geleneksel arama motorunun ücretsiz kalacağına dikkat çekti.

Küresel pazar araştırma şirketi Statista’ya göre Google, 2015’ten bu yana internet kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlası ile masaüstü arama motoru pazarına hakim durumda.

Çeşitli web siteleri, günlük bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu öne sürüyor.

Google’ın gelirlerinin büyük kısmı reklamlardan elde ediliyor.

Statista’ya göre ana şirketi Alphabet, 2023’teki 1,6 trilyon dolarlık değerlemesiyle dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com