Olaylı maçtaki maskeli taraftar Almanya’dan gelmiş

Olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrasında maskeli bir şekilde sahaya giren kişinin maç için özel olarak Almanya'dan geldiği belirtildi. Emniyet, olayla ilgili gerekli araştırmayı yapması için farklı birimlerden oluşan bir ekibi şehre gönderdi.

  • ü
  • 19 Mart 2024
  • ü
  • Spor

(Depo Photos)

Süper Lig’de Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki olaylardan sonra başlatılan soruşturmada ilk bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Maçın bitiş düdüğü ile birlikte sahaya ilk giren maskeli taraftarın Almanya’dan maç için kente geldiği ve otelde kaldığı tespit edildi.

Sahaya inen taraftarlardan 12’sinin gözaltına alınmasıyla başlayan soruşturmadaki ilk bulgulara göre, maskeyle sahaya inerek Fenerbahçeli futbolcuya yönelik saldırıda bulunan taraftarın Almanya’dan geldiği belirlendi. Söz konusu şüphelinin maç için kente özel olarak geldiği ve ketteki bir otelde konakladığı anlaşıldı.

Tolga Şardan’ın T24 yer alan haberine göre, savcılık talimatıyla gözaltına alınan şüphelilerin “organize hareket” içinde bulunup bulunmadıkları araştırılıyor.  Sahaya inen taraftar grubu içinde özellikle maske takanların bulunması nedeniyle, stada giriş sırasında kapılarda yapılan üst aramalarında maskelerin neden alıkonulamadığı araştırılan diğer konu başlıklarından oldu.

Bu arada olayın ardından İçişleri Bakanlığı’nca kente özel bir inceleme ve soruşturma ekibi gönderildi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ömer Urhal’ın başkanlığındaki ekipte, spor müsabakalarında alınan güvenlik önlemlerinden sorumlu emniyet birimi olan Güvenlik Dairesi Başkanı Maksut Yüksek de yer aldı. Ayrıca, genel asayiş önlemlerinde alınan önlemlerde eksilik olup olmadığını araştırmak amacıyla Asayiş Dairesi’nden, statta görevlendirilen özel güvenlik personelin görevlerinde sorun olup olmadığını araştırılması amacıyla Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ile Polis Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan birer polis müfettişi heyette yer aldı. Teftiş Kurulu’ndan görevlendirilen polis müfettişinin, aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu’nda “TFF Temsilci” olarak görev yapan isim olması dikkati çekti.

Heyetin öncelikle müsabaka güvenliği çerçevesinde alınan güvenlik önlemlerini araştıracağı ve ön rapor hazırlayıp Ankara’ya ulaştıracağı öğrenildi. Rapora göre, Trabzon Valiliği’nden başlayarak ilgili kurumların görev ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin konumu değerlendirilecek. Ayrıca, olaylar sırasında yapılan telsiz görüşmeleri incelenecek.

TRABZONSPOR, FENERLİ OYUNCULARLA İLGİLİ DOSYA HAZIRLADI

Öte yandan yaşanan olayların ardından Fenerbahçe yönetiminin açıklamalarına karşın Trabzonspor yönetiminin özel bir dosya hazırlayıp savcılığa vereceği öğrenildi. Trabzonspor yönetiminin Fenerbahçeli futbolcular Bright Osayi Samuel, Jayden Quinn Oosterwalde, Michy Batshuayi ve İrfan Can Eğribayat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağı ifade edildi.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com