Hakeme yumruk atan Faruk Koca: Ömür boyu men cezası TFF’nin ayıbı

Hakem Halil Umut Meler'e yumruk atan Ankaragücü'nün eski başkanı Faruk Koca, "Ömür boyu futboldan men cezası kararı, TFF'nin ve kurullarının ayıbı" dedi.

  • ü
  • 08 Haziran 2024
  • ü
  • Spor

MKE Ankaragücü Kulübünün eski başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler’e yumruk atmasının ardından aldığı ömür boyu men cezası için “Konunun Anayasa Mahkemesi, çözülmezse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini söyledi. Koca, “Ömür boyu futboldan men cezası kararı TFF’nin ve kurullarının ayıbı. Evrensel insan haklarına göre sivil toplum kuruluşları dahil ömür boyu men kararı verilmez, böyle saçmalık olamaz” dedi.

Faruk Koca, MKE Ankaragücü’nün Trendyol Süper Lig’den düşmesine giden yoldaki hataları ve yaklaşan kongre sürecine ilişkin düşüncülerini AA muhabirine anlattı.

MKE Ankaragücü için çok talihsiz bir sezon olduğunu, Aralık 2023’te de kendisinin “olmaması gereken bir olay” yaşadığını dile getiren Koca, “Talihsiz bu olayın ardından istifa ettim ve hukuken benim başkanlığım bitti. Yönetimimdeki arkadaşlar, yeni bir başkan seçti ve yola devam etti” ifadesini kullandı.

Hukuken işin içinde olmayınca insanın birçok şeye müdahale etme hakkının da ortadan kalktığını aktaran Koca, “Sadece fikriniz alındığı zaman bir şeyler söyleyebiliyorsunuz. Son 10 haftada takımın düşeceğini ön gördüm, endişelerimi söyledim. Müdahale etmediğime pişmanım. Ben bugüne kadar hiçbir hocanın işine karışmadım, başkana da karışmadım. Benim fikrimi sordukları zaman gerekli şeyleri söyleyerek uyardım ama uyarmakla olmuyor. Gerekli kararlar alınsaydı takım düşmeyebilirdi. En büyük endişem buydu. 2025’te yeni stadımıza Avrupa kupalarına katılarak gitmek hayalimdi ama olmadı” dedi.

‘ÖMÜR BOYU MEN CEZASI TFF’NİN AYIBI’

Faruk Koca, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun kendisine verdiği “ömür boyu men cezasının” hukuksuz olduğunu savundu.

Konunun Anayasa Mahkemesi, çözülmezse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini aktaran Koca, “Ömür boyu futboldan men cezası kararı TFF’nin ve kurullarının ayıbı. Evrensel insan haklarına göre sivil toplum kuruluşları dahil ömür boyu men kararı verilmez, böyle saçmalık olamaz. Bu kararın hiçbir insani ve hukuki yanı yok. Bu keyfi bir karar. Kesinlikle dönüp başkan olayım çabam yok. Kaçındığımdan da değil, son 4-5 yıldır futbolda yaşanan bütün sürece dair önlem alacak yeterli donanıma da sahibim” dedi.

Faruk Koca, yaşanan olaydan önce Kulüpler Birliği Vakfı’ndan birçok başkanın kendisinden “TFF başkanı” olmasını istediğini ancak kabul etmediğini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com