Futbolda devrim gibi yeni ofsayt kuralı geliyor

FIFA Futbol Gelişim Sorumlusu Wenger tarafından ortaya atılan devrim niteliğindeki yenilikle, ofsayt kuralında değişikliğe gidilecek.

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Spor

Futbolda en ilerideki hücum oyuncusunun rakibinin önünde sadece tüm vücuduyla olması durumunda ofsayt çalınacak yeni bir uygulama, İtalya’daki U18 maçlarında denendi ve olumlu sonuçlar elde edildiği belirlendi. Bu gelişme üzerine, IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu), uygulamada yeni bir aşamaya geçilmesi ve daha detaylı araştırmalara başlanması kararı aldı.

FIFA Futbol Gelişim Sorumlusu Arsene Wenger’in ofsayt kuralı hakkında gündeme getirdiği devrim nitelindeki yenilik için futbolda oyun kurallarını belirleyen IFAB, somut adımlar atmaya başladı.

YENİ KURAL OFSAYT KARARLARINI YARI YARIYA DÜŞÜRECEK

Halk TV’nin aktardığı araştırmalara göre, yeni kuralın mevcut ofsayt kararlarının sayısını yarı yarıya azaltabileceği ortaya çıktı. Bu gelişmenin futbolda gol sayılarını artırabileceği ve gelecek sezon kural kitapçığına dahil edilmesi beklentisi oluştu.

Mevcut ofsayt kuralına göre, hücum eden takımın en ileri oyuncusu, kaleye, rakip savunmanın son adamından daha yakın olamaz. Bu, savunmacıyla aynı hizada olsa bile, hücum oyuncusunun kolu, bacağı, kafası veya omuzu daha ilerideyse, yarı otomatik ofsayt sistemi tarafından ofsayt olarak değerlendirilir.

HEMEN OFSAYT DÜDÜĞÜ ÇALINMAYACAK

Ancak, yeni kurala göre, hücum oyuncusunun küçük bir kısmı bile rakip savunmayla aynı hizada olduğunda ofsayt kararı verilmeyecek. Yarı otomatik sistem de bundan böyle bu ilkeyi dikkate alarak çalışacak.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com