Erdoğan, Hollanda maçına geliyor: Almanya bilet verecek mi?

Merih Demiral’ın Avusturya maçında yaptığı bozkurt işareti nedeniyle 2 maç ceza alması tartışmaları sürerken, bir başka gelişme de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programını değiştirerek, Berlin’de Hollanda ile yapılacak çeyrek final maçını stadda izleyecek olması. Peki Almanya, son dakikada gelmeye karar veren Erdoğan için maç bileti verecek mi?

FOTOĞRAF: YASİN AKGÜL / AFP

Almanya’da devam eden Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 24) nedeniyle çok sayıda ülkeden politikacılar takımlarının maçlarını izlemek için stadyumlara akın ediyor. Almanya başbakanı Olaf Scholz da, İspanya maçını izlemek için Berlin’den gelecek. Scholz’a başka politikacıların da eşlik etmesi bekleniyor. Alman hükümetin diğer birçok üyesi için maçlara ilgi gösteriyor. Peki politikacılar bu maçlar için bilet alıyor mu? Biletleri kim nasıl dağıtıyor? Alman bakanların maç izlemeleri ülkede tartışmalara yol açarken, özellikle bazı bakanların sadece maç izlemek için kamu kaynaklarını kullanması medyanın gündeminde.

ÇALIŞMA BAKANI MAÇTA GÖNÜLLÜ ÇALIŞTI

Şampiyonanın Münih’teki açılış maçında Savunma Bakanı Boris Pistorius, Tarım Bakanı Cem Özdemir ve Aile Bakanı Lisa Paus vardı. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Almanya’nın Stuttgart’ta Macaristana’a karşı oynadığı maçta gönüllü olarak yer aldı ve takımların doping kontrolü numunelerinin alınmasına yardımcı oldu. Bunlara karşılık Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Çevre Bakanı Steffi Lemke, Adalet Bakanı Marco Buschmann ve Bayındırlık Bakanı Klara Geywitz Avrupa Şampiyonası maçlarının hiçbirine katılmadı.

SPORTİF DİPLOMASI MEYDANI

Maçlar aynı zamanda diplomatik görüşmeler için de kullanılıyor. Nitekim Alman Şansölyesi Scholz, Stuttgart’taki maçta Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile tribünde birlikte oturdu. Maliye Bakanı Christian Lindner, Berlin Olimpiyat Stadı’nda Avusturya ile Hollanda arasında oynanan ön eleme turu maçındaydı ve orada Avusturya Maliye Bakanı ile bir araya geldi. İçişleri Bakanı Faeser ise iki mevkidaşıyla birlikte Polonya ve Avusturya arasındaki ön eleme turu maçını izledi. Dışişleri Bakanı Baerbock Slovenya ve Sırbistan arasındaki maçı Sloven mevkidaşıyla birlikte izledi. Kültürden sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth ise Leipzig’deki maçta Avusturya Kültür Bakanı ile bir araya geldi.

HALK, “BAKANLAR BİLETLERİ NEREDEN ALIYOR” DİYE SORUYOR

Bakanların maçları stadyumda izlemesi Alman kamuoyunda “Hükümet biletleri nereden alıyor?” sorularına yol açtı. Organizatör olarak UEFA, Alman hükümetine sınırlı sayıda ücretsiz bilet sağlıyor. Bu ücretsiz biletlerin satılması yasak. Alman hükümeti bu sınırlı sayıdaki bileti Alman meclisi Bundestag ile eşit olarak paylaşıyor. Biletlerin sayısna gelince, Almanya’nın katıldığı grup maçları, 16 turu ve çeyrek finaller için maç başına UEFA, Almanya’ya 30 bilet veriyor. Almanya’nın katılımı olmayan maçlara ise Alman hükümetine 10 bilet verildi. Eğer Almanya finale çıkarsa Almanya’ya toplam 50 bilet verilecek. Hükümet ve meclis bunları eşit sayıda paylaşacak. Ancak bu biletler aile üyeleri için kullanılamıyor. Başbakan Scholz’un eşi Britta Ernst dışında hiçbir aile mensubu stadyuma gelmedi.

EN ÇOK MAÇA GİDEN SPORDAN SORUMLU İÇİŞLERİ BAKANI

Peki Alman bakanlar içinde en çok maçı kim izledi? Bu isim İçişleri Bakanı Faeser. Kendisi spordan da sorumlu olduğu için beş maç izledi. Kültürden sorumlu Devlet Bakanı Roth dört maç izledi, O da, Euro 2024’ün kültürel programından sorumlu. Aile Bakanı Paus dört, fanatik futbolsever sağlık bakanı Lauterbach İskoçya maçı hariç Alman milli takımının tüm maçlarını izledi. Dışişleri Bakanı Baerbock üç maça gitti.

MAÇA KAMU KAYNAĞI KULLANARAK GİDENE ELEŞTİRİ

Bakanların maçları izlemesinin yanısıra, bakanların maçların oynandığı şehirlere nasıl gittiği, kamu kaynaklarını kullanıp kullanmadığı da medyanın gündeminde. Örneğin Şansölye Scholz, Dışişleri Bakanı Baerbock ve İçişleri Bakanı Faeser maçları izlemek için “hükümet uçağını” kullandı. Frankfurt’taki maçtan sonra Dışişleri Bakanı Baerbock, Frankfurt’ta gece 23:00’ten sonra olan uçuş yasağını delmek için “özel izin” aldı. Hükümet üyelerine verilen özel bir istisnadan yararlanarak Lüksemburg’a kısa bir mesafe uçtu. Bu uçuş medyada büyük eleştirilere neden oldu. Gerek gece uçuş yasağını delmesi, gerekse kötü planlama ile kamu kaynaklarını gereksiz kullanması medyada büyük eleştirilere neden oldu.

FOTOĞRAF: AFP

İKİ UÇAK BAKANLARA AYRILDI

O gece Frankfurt Havaalanı’nda birini Scholz’un diğerini Baerbock’un kullandığı hava kuvvetlerine ait iki uçağın bekletilmesi tartışmaların alevini artırdı. Scholz, uçağı Berlin’e dnmek için, Baebock ise önce Lüksemburg’a ve ardından da Orta Doğu’ya uçuş için kullandı. Bakan Pistorius bir maça uçaakla gelirken, bunun dışındaki tüm bakanlar oyunlara trenle ya da arabayla gitti.

ERDOĞAN’I BİLETİ NEREDEN ALACAK?

Peki bu haftasonunda oynanacak maç için gelecek Erdoğan maç biletlerini nereden alacak? UEFA’nın maçlar için ayırdığı kontenjan biletleri bulunuyor. Bu çerçevede maç oynayan takımların yöneticileri için kısıtlı sayıda maç bileti ayrılıyor. Erdoğan ve beraberinde gelecek kişiler bu ‘ücretsiz’ bilerler ile maça girecek. Bunun dışında Türkiye Futbol Federasyonu’na verilmiş biletler de var. Bu biletlerin dağıtımını da federasyon yöneticileri yapıyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com