Sinan Ateş cinayetinin kritik ismi, MHP camiasının ‘kirli işler’ avukatı: Ya Serdar Öktem konuşursa?

Avukat Serdar Öktem, bugünlerde tartışılan Sinan Ateş cinayeti iddianamesiyle bir kez daha gündemde. Cinayet için tetikçi ayarladığı öne sürülen Öktem'in, cinayet sonrası tetikçiyi Ankara'dan kaçırdığı belirtiliyor. MHP ve Ülkü ocakları camiasının birçok "kirli işini" üstlenen Öktem, "ilk kurtarılacaklar" listesinde. Peki, ya Serdar Öktem konuşursa ne olur?

Sinan Ateş cinayetinde tetikçiyi Ankara’dan kaçıran araçların MHP ve Ülkü Ocakları’na tescilli olmasının yankıları sürerken, kritik bir isim sık sık gündeme geliyor: Avukat Serdar Öktem.

Sinan Ateş cinayetine iştiraki nedeniyle halen cezaevinde tutulan Öktem sıradan biri değil. Ülkü Ocakları’nda üst düzey yöneticilik yapmış, düğününe İstanbul’un neredeyse tüm ünlü isimleri katılmış, MHP’den milletvekili adayı olmuş, Devlet Bahçeli ile fotoğrafları olan, Sinan Ateş cinayetinde “ölüm emrini” vermekle itham edilen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın yakın dostu.

Serdar Öktem, o kadar kritik bir isim ki, tutuklandıktan sonra dışarıya haber gönderip “Beni çıkarın” dediğin MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter anında devreye girip dönerim savcısına gidip “Yargıtay üyeliği” karşılığında tahliyesini istemişti. Serdar Öktem’in cezaevinde bulunmaktan rahatsız olduğu, psikolojik sorunlar yaşadığı da daha önce basına yansımıştı. İddiaya göre Öktem, “Ya beni çıkarın ya da konuşurum” tehdidinde bulundu.

Serdar Öktem, kamuoyunda tartışılan birçok karanlık cinayet ve olayda faillerin avukatlığını üstenlenmesi ile biliniyor. Öktem, ülkücülerin karıştığı birçok çete, uyuşturucu, yaralama davasında sanıkları savundu. Öktem, Sinan Ateş cinayetini işleyen tetikçiyi Ankara dışına çıkarmakla suçlanan ve üçüncü kez gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş’ı evinde saklayan MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’la da yakın ilişkili. İkilinin birlikte birçok fotoğrafı var ve Öktem’in tetikçiyi ayarlayan ekibi ayarladığı da iddia ediliyor. Ünlü birçok ismin de avukatlığı yapan Öktem’in 2018’de düğününe Galatasaray ve Milli Takım’ın eski yıldızı Arda Turan da katılarak nikah şahidi olmuştu.

Serdar Öktem, MHP lideri Devlet Bahçeli ile

Peki, Serdar Öktem konuşursa ne olur? Sinan Ateş cinayetindeki rolü ne? Dahası, sıradan bir Ülkü Ocakları üyesi iken nasıl eski başkanını öldürtecek derecede İstanbul’daki torbacılarla, özel harekatçılarla, çete üyeleriyle yakınlık kurdu?

İşte her yönüyle bir Serdar Öktem portresi…

SERDAR ÖKTEM KİMDİR?

Aslen Malatyalı olan Serdar Öktem, Ataköy Cumhuriyet Lisesini bitirdi. Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Serdar Öktem, üniversite yıllarında Kıbrıs Ay-Yıldız Grubu Seçim Komite Başkanlığı yaptı. Kıbrıs ultrAslan Üniversiteli Galatasaraylılar Kurucu Başkanlığı görevini yürüten Öktem, Türk Hukuk Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Kurucu Üyeliği, MHP Beşiktaş İlçe Sekreterliği ve Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Bir dönem İstanbul Ülkü Ocakları Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı da yaptı.

Spor, siyaset, sanat ve iş dünyasında birçok ünlü kişinin avukatlığını yapan Serdar Öktem, kendisine ait Serdar Öktem Hukuk Bürosu’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

TETİKÇİYİ ANKARA’DAN KAÇIRAN ARAÇLARDAN BİRİNİ KULLANIYORDU

Serdar Öktem’le ilgili son çıkan bilgi, Sinan Ateş iddianamesine girmeyen ve cinayet günü kullanılan iki araçla ilgili. Tetikçi Eray Özyağcı’nın, bir değil iki araçla kaçırıldığı belirlendi. Audi marka araç MHP Genel Merkezi’ne tescilliyken, Passat marka ikinci aracın ise Ülkü Ocakları Genel Merkezi adına tescilli olduğu öğrenildi. İlk araçta, tutuklu sanıklar Tolgahan Demirbaş ve Emre Yüksel vardı. İkinci aracı kullanan isim ise tutuklu sanık Serdar Öktem’di.

Tetikçi Özyağcı, Bolu’da güvenli bir yere bu araçla bırakıldı. 31 Aralık günü saat 11.00 sıralarında ise, Tolgahan Demirbaş ve Emre Yüksel bir kez daha Bolu’ya geldi. İkili tetikçi Özyağcı’yı bir kez daha alarak İstanbul’a doğru yola çıktı. Özyağcı’yı Pendik’e bırakan ikili aynı gün Ankara’ya döndü.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN AVUKATLIĞINI YAPMIŞ

T24 yazarı Tolga Şardan, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetinin tutuklu sanıklarından Serdar Öktem’in Emniyet Genel Müdürlüğü’nün avukatı olduğunu yazdı. Şardan şunları yazmıştı: “Öktem’in konumu çok özel bir yerde. Avukat olması bir yana, özellikle Ülkücü camia içinde yer alan ve çok fazla bağlantıları olan bir şüpheli. Hatta önceki Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmazla da yakın olduğu biliniyor. Emniyet içinde çokça konuşulan bir iddia var; Öktem’in üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün vekaletinin bulunduğu. Bunun anlamı, Öktem’in Emniyet Genel Müdürlüğü’nü kurumsal olarak ilgilendiren yargı süreçlerine kurum adına görev almak! Öktem’in hangi Emniyet Genel Müdürü ve hangi İçişleri Bakanı görevdeyken söz konusu vekaleti aldığına bakmak lazım doğal olarak.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

YARGITAY ÜYELİĞİ KARŞILIĞINDA TAHLİYE EDİLMEK İSTENDİ

DW Türkçe‘den Alican Uludağ, Ekim 2023’te Serdar Öktem’in de isminin geçtiği dikkat çekici bir habere imza attı. Adliye kulislerine de yansıyan iddialara göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, soruşturmanın yeni koordinatör ismi Ankara Başsavcı Vekili Ahmet Altun ile Ankara’da gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Yönter’in ‘Yargıtay üyeliği karşılığı’ soruşturmada tutuklu bazı MHP’lilerin tahliyesini istediği öne sürüldü. Tahliyelere karşı çıkan Ankara Başsavcısı Ahmet Akça ile tartışan Altun’un ise soruşturmadan ayrılarak izne çıktığı bildirildi.

MHP’li İzzet Ulvi Yönter’in ismi, Serdar Öktem’in tahliyesi karşılığında savcıya Yargıtay üyeliği teklif etmekle gündeme gelmişti

HASTANEDE GİZEMLİ ZİYARET: KONUŞMAMA TELKİNİ

Serdar Öktem’in tutuklanmasının ardından kamuoyuna yansıyan en dikkat çekici haberlerden birine de T24’ten Asuman Aranca imza atmıştı. Haberde aktarılan iddiaya göre avukat Serdar Öktem, 2023 temmuz ayı başında cezaevinde ‘rahatsızlandı’. Öktem, kalp spazmı geçirdiği gerekçesiyle Etlik Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. İddiaya göre, hastanede “sarı alan” olarak adlandırılan bölümde müşahede altında olduğu sırada Ülkü Ocakları üst yönetiminden çok kritik 2 ismin de aralarında bulunduğu 5 kişi Öktem’i ziyaret etti. Ziyaretin yarım saat sürdüğü ve o tarihte yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan Öktem’e, “konuşmaması için bazı vaat ve telkinler”de bulunulduğu iddia edildi.

MHP’DEN ADAY OLDU

Öktem, 2019 genel seçimlerde MHP İstanbul 3. Bölge 13. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi ancak seçilmedi.

Kişisel internet sitesinde, “çalışmalarını” daha çok Türk dünyası üzerine yaptığını, ayrıca insan hakları, “özellikle” kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile toplumsal infial uyandıran konularla ilgili teklif veya davet beklemeden sosyal sorumluluk çalışmaları sürdürdüğünü öne sürüyor.

GALATASARAY KONGRE ÜYESİ

Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi olan Öktem, Türkiye Tekvando Federasyonu Hukuk Kurulu, Kansersiz Yaşam Derneği Hukuk Kurulu, Dünya Basın Mensupları Derneği Hukuk Kurulu, Malatyalı İş Adamları Derneği ve Türkiye Hukuk Enstitüsü Üyeliği gibi görevleri de bulunuyor.

ARDA TURAN, ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI, MECNUN ODYAKMAZ NİKAH ŞAHİDİYDİ…

Serdar Öktem’in, 21 Eylül 2018’de evlendiği düğün töreni birçok dikkat çekici ismi bir araya getirdi. Galatasaray’ın ve Milli Takım’ın eski yıldızı Arda Turan, ismi birçok mafya dosyasında geçen, şike soruşturmasında hapis de yatan eski Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in yanısıra sanat, spor ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı. Sanatçı Sinan Özen de düğünde hazır bulunan isimlerden biriydi.

Ülkü Ocakları’nın mevcut başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Serdar Öktem’in nikah şahitliğini yapmıştı

SİNAN ATEŞ CİNAYETİNDE TUTUKLANAN ÇEP VE KÖKTÜRK’Ü SAVUNMUŞ

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastı soruşturması kapsamında tutuklanan MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ile yine aynı soruşturmada tutuklanan isimlerden Doğukan Çep’in geçmişteki davalarında avukatlığını Serdar Öktem’in yaptığı ortaya çıkmıştı. Öktem, solcu öğretmen Bahadır Grammeşin’i öldüren çete mensuplarının da avukatlığını yapmıştı.

Doğukan Çep’in, 2013’te Maltepe’de uyuşturucuya karşı yapılan yürüyüşte silahla öldürülen Hasan Ferit Gedik davasındaki avukatı Serdar Öktem’di. Çep, bu davada 35 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen yıllardır “firari” konumdaydı.

Öktem ayrıca, dosya kapsamında tutuklanan MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk’ün, 2014’te Çekmeköy Ülkü Ocakları Başkanı’yken bir lise kavgasında çocuk öldürmekten 20 yıl hapse mahkum olduğu davada da avukatlığını üstlendi.

Serdar Öktem ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım

TETİKÇİ ÖZYAĞCI’YI DA SAVUNDU

Serdar Öktem’in Sinan Ateş cinayeti şüphelileriyle yakın ilişkileri bununla da sınırlı değil. Öktem, cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı’nın da avukatlığını üstlenmiş bir isimdi. İddiaya göre Öktem, özellikle uyuşturucu suçlarında savunduğu kişileri daha sonra başka olaylarda kullanıyordu.

Serdar Öktem, Sinan Ateş cinayeti sonrası hakkındaki iddiaların sosyal medyada gündeme gelmesiyle Twitter hesabını kapattı.

BAHADIR GRAMMEŞİN DAVASINDA KATİLLERİN AVUKATIYDI

Kamuoyu Serdar Öktem’i Bahadır Grammeşin davasından da tanıyor. 9 Mayıs 2015’te İstanbul Kadıköy’de 9 Mayıs 2015 günü kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken tarafından katledilen Eğitim Sen ve ÖDP üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin’i öldüren çete üyelerini de Serdar Öktem savunmuştu. Öktem’in avukatlığını üstlendiği Erkan Çınar’ın yanı sıra Mert Nikelay, Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç ve Cemal Diri, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapse mahkûm olmuştu.

Serdar Öktem, Sinan Ateş cinayetini koordine etmekle suçlanan Tolgahan Demirbaş’ı evinde saklayan MHP eski Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’la

OLCAY KILAVUZ’A YAKIN

Serdar Öktem, Sinan Ateş cinayetinde üç kez gözaltına alınan şüpheli Tolgahan Demirbaş’ın bulunduğu evde yakalandığı MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’la da yakın bir isim. Kılavuz, Öktem için “ülküdaşım”, “dava arkadaşım” gibi ifadeler kullandığı görülüyor. İkilinin birlikte çekilmiş birçok fotoğrafı da bulunuyor.

KURYEYİ ALIKOYAN HATTAT, TRAFİKTE TARTIŞTIĞI KİŞİYİ ÖLDÜREN SEZER ÖRTÜRK…

Hattat Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Hattat’ın, tamire gönderdiği tabletinin düzgün tamir edilmediği gerekçesiyle, getiren kuryeyi saatlerce alıkoyduğu için yargılandığı davada avukatlığını Serdar Öktem yaptı.

1 yıl 9 ay hapis ve 1500 TL para cezası alan Hattat için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedildi.

Serdar Öktem, trafikte yol verme meselesinden dolayı tartıştığı kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle 12 yıl 6 ay hapis cezası alan eski milli futbolcu Sezer Öztürk’ün de avukatlığını yapmıştı.

YANDAŞ KANALLARDA YORUMCULUK YAPTI

Avukat Öktem A Haber, TV100 ve Ulusal Kanal gibi televizyon kanallarında birçok programa konuk oldu.

Gülşen’in tutuklanmasıyla ilgili olarak A Haber’e bağlanan Serdar Öktem, “Bütün bunların sorumlusu Kılıçdaroğlu’dur. Sanatçıları galeyana getirdi, bir kaos yarattı. Kaostan beslenerek sonuç alabileceğini düşünüyor” demişti.

Serdar Öktem, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasını A Haber’e değerlendirenlerden biriydi.

YA KONUŞURSA?

Serdar Öktem, ilişkileriyle, bildikleriyle, Sinan Ateş cinayetindeki rolüyle en kritik isimlerden biri. ‘Hastalık’ bahanesiyle kendini hastaneye sevk ettirip, orada Ülkücülerden ‘konuşmaması’ karşılığında telkinleri bulunulan Öktem “konuşursa”, Ankara’yı sarsan cinayetin arka planı da aydınlanmış olur. Zira Öktem, MHP-Ülkü Ocakları-tetikçiler üçgeninde ne hassas konumda olan kişi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com