Tanju Özcan’dan ırkçı sözler: DEM Partili ile aynı kaldırımda bile yürümem

CHP Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ırkçı açıklamalarına seçim sürecinde de devam etti. Özcan, DEM Partisi ile işbirliği yapılmasını istemediğini belirterek, "Ben bırakın işbirliği yapmayı, DEM Partililerle aynı kaldırımda bile yürümemeyi tercih ediyorum" dedi.

  • ü
  • 09 Mart 2024
  • ü
  • Politika

CHP’nin içindeki ulusalcı olarak bilinen isimlerin seçim sürecinde DEM Parti’yi hedef alan söylemler devam ediyor. Afyon Belediye Başkan adayı Burcu Köksal’ın ardından CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da milyonlarca DEM Partiliyi hedef alan sözlere imza attı.

Özcan Sözcü TV’ye yaptığı açıklamada önce “Ben DEM Partisi’yle işbirliği yapılamaması görüşündeyim” dedi, ardından “Ben bırakın işbirliği yapmayı, DEM Partililerle aynı kaldırımda bile yürümemeyi tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özcan’ın ayrımcı konuşması şöyle:

“Ben DEM Partisi’yle işbirliği yapılmaması görüşündeyim. Bolu’da zaten böyle bir şey söz konusu değil, olmaz da. Başkası farklı düşünebilir, Cumhuriyet Halk Partisi’nde farklı düşünceler de olabilir. Ben DEM Partililerle bırakın işbirliği yapmayı, aynı kaldırımda bile yürümemeyi tercih ediyorum. Etnik milliyetçilik yapanlarla benim işim olmaz.”

KÖKSAL’IN AYRIMCI SÖZLERİ

Tanju Özcan’ın sözlerinden önce CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile ilgili ayrımcı sözler sarf etmişti.

Önceki gün (6 Mart) CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı Afyonkarahisar Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında öncesinde konuşan Burcu Köksal “Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” ifadesini kullanmıştı.

Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köksal’a yönelik, “Ya kendine başka iş bulacak ya da başka parti” demişti.

Özgür Özel de konuşmasında belediye başkanlarının yurttaşlara eşit hizmet vereceğine dair taahhütname imzalayacaklarını söylemişti.

CHP de, Burcu Köksal’ın DEM Parti’ye ilişkin ayrımcı sözleri üzerine yazılı açıklama yaparak “Belediyelerimizin kapıları dün olduğu gibi bugün de herkese sonuna kadar açık. Tek bir yurttaşımız dahi kimlikleri nedeniyle haklarından yoksun bırakılmayacak” dedi.

Öte yandan Köksal, peş peşe açıklamalar yaparak “DEM Parti ile yönetmeyeceğim” vurgusuna devam etti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com