Saadet adayı Aydın: ‘Bu ne hal’ tepkisi üzerine Erdoğan polisleri Erbakan’ın evinden çekti

Saadet'nin İstanbul adayı Birol Aydın, "Erdoğan, Erbakan’ın evini polise kuşattırdı" iddiasını doğruladı. Erdoğan'ın "Bu ne haldir?" baskısı üzerine Erbakan'ın evinin çevresinden polisleri çektiğini söyledi.

  • ü
  • 01 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Saadet Partisi’nin İstanbul adayı Birol Aydın, genel başkanları Temel Karamollaoğlu’nun “Erdoğan, Erbakan’ın evini polise kuşattırdı” açıklaması sonrası tartışılan olayın perde arkasını anlattı. Aydın, şimdi hayatta olmayan Hasan Kalyoncu’nun Erbakan’ın evinin polisler tarafından sarılınca dönemin başbakanı Erdoğan’ı aradığını ve “Bun ne haldir?” gibi sözler söylediğini belirtti. Erbakan’ın evinin çevresindeki polisilerin bu çıkıştan sonra geri çekildiği belirtildi.

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Küçükçekmece’deki aday tanıtım toplantısında Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun 2006 yılında polislerin Necmettin Erbakan’ın evini çevirdiği yönündeki açıklamasını hatırlattı.

ERBAKAN’IN EVİ NEDEN KUŞATILDI, NELER YAŞANDI?

Karamollaoğlu’nun sözlerine işaret eden Aydın “Bunun üzerine bazı gazeteler, yazarlar ve siyasiler bir kısım açıklamalar yaptılar. Bendeniz doğrudan bu duruma muttali olan bir kardeşinizim. İşin başında ne oldu? Sonunda ne oldu? Hangi mahkeme hangi kararı verdi? AK Parti hükümetleri ve yetkilileri o dönemlerde ne yaptılar, ne ettiler? Ahmet Necdet Sezer Bey ne yaptı? Cumhuriyet Halk Partisi ne yaptı? Ne etti? Anayasa Mahkemesi bununla ilgili ne dedi? Bütün bunlardan bağımsız olarak o güne ilişkin bir hakikatin altını bir kez daha çizmemiz gerekir” dedi.

POLİSLER GELİNCE PARTİLİLER EVİN ETRAFINI KUŞATMIŞ

Aydın, o gün yaşananlara ve bugünkü tartışmaya ilişkin ise şunları söyledi:

“Genel başkanımızın bir kanalda söylediği husus şudur. İçişleri Bakanlığı’ndan bir kanaldan Erbakan Hocamızın konutuna bir haber gelir. Haber der ki, ‘Erbakan Hoca evi boşaltsın. Evi terk etsin. Polisler Erbakan Hoca’yı alacaklar.’ Bu haber Erbakan Hocamıza söylenince hocamız, ‘Ne münasebet biz suçlu muyuz ki evimizi terk edeceğiz? Geliyorlarsa gelsinler’ dedi. Bunun üzerine bizler 150-200 kişilik bir ekip hazırlandık. Gelecek olan polislere Erbakan Hocamızı teslim etmemek üzerine. Sivil polisler geldi. Erbakan Hocamızın evini çevirdi.

KALYONCU’DAN ERDOĞAN’A ‘BU NE HAL’ TEPKİSİ

Birtakım temaslar sonucunda rahmetli Hasan Kalyoncu Bey, Tayyip Bey’e üslubu nasılsa ama sert bir üslupla, ‘Bu ne haldir’ der. Birtakım sözlerden sonra Tayyip Bey, polisleri Erbakan hocamızın etrafından, çevresinden çeker. Olay budur. Ama esas altı çizilmesi gereken ve anlaşılması gereken nokta şudur. Şimdi de bir sürü siyasi açıklama yapıyorlar. Bir kısım yazarlar yazıyorlar önünü, arkasını vesaire. Yetmez.”

‘MACUNLAMA’ ELEŞTİRİSİ

Fatih Erbakan’ın son dönem demeçlerine de değinen Aydın, Necmettin Erbakan’ın bir meşhur “macunlama” sözünü hatırlattı. “Hocamızın oğlu da bir macun çekmiş. Olay şudur. Erbakan Hocamızın evinin çevresinden polisleri çekme iradesi, o polislerin gelmesine de engel olabilirdi. Güya o dönem iktidarın gücünü pekiştirmediği zamanmış. FETÖ unsurları bunu yapmış. Esas macun burası. Yazık, günah…”  ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU NE DEMİŞTİ?

Karamollaoğlu, bahsettiği olayla ilgili şunları söylemişti:

“Erbakan Hoca 2006’da hapse mahkum olduğunda, polisle evini kuşattırdı hapse attırmak için büyük bir gayretin içine girdi. AK Parti’nin kuruluşunda Tayyip Bey’e destek veren (Hasan) Kalyoncu, bizim de eski il başkanımızdı. Tayyip Bey’e, ‘Böyle yaparsan burayı senin başına yıkarım. Seni siyaseten yaşatmam’ dedi. Onun üzerine Tayyip Bey, ev hapsine çevrilmesini sağladı. Sonra da Gül’ün affıyla Erbakan hoca Saadet’in başına geçebildi.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com