Özgür Özel’den Demirtaş çıkışı: Her değerlendirmesini son derece ciddiye alıyorum

Selahattin Demirtaş'ın 2019'da olduğu, 31 Mart yerel seçimi için de devreye girerek seçmene çağrıda bulunacağı şeklindeki iddialara katılmadığını söyleyen CHP lideri Özgür Özel, "İstanbul seçimine yönelik hamle yapacağını beklemiyorum, ama her değerlendirmesini son derece ciddiye alıyorum" dedi.

  • ü
  • 26 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Yerel seçimlere bir hafta kala İstanbul seçimi özelinde kritik bir Selahattin Demirtaş açıklaması yapan CHP lideri Özgür Özel, “Sayın Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nden İstanbul seçimlerine yönelik bir açıklama yaparak seçime yönelik hamle yapacağını falan beklemiyorum açıkçası. Ama ben kendisinin her değerlendirmesini son derece ciddiye alarak dikkate alarak okuyorum, izliyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel , 31 Mart Seçimlerine günler kala katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Halk TV ekranlarında Seda Selek’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programına katılan Özel, yerel seçimlere CHP’nin tek başına girdiğini hatırlatırken, “Geçen yerel seçimde HDP’nin kayıtsız şartsız bir desteği vardı, AK Parti’ye kaybettirmek üzere. Bunun üstüne ‘Biz her şeyi tek başımıza başardık.’ dersem, yanlış yapmış olurum. Biz bir Türkiye ittifakı çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SANDIKTA VİCDAN İTTİFAKI OLUR’

Bu aşamada bir ittifak ve diyalog ortamı olmadığını vurgulayan Özel, “Partiler arası bir anlaşma olmaz ama seçmenin sandıkta bir vicdan ittifakı olur. Yani seçmen ‘Göz göre göre AK Parti kazanacağına, burada kimin avantajlı olduğunu görüyorum, ben doğrusunu yapacağım.’ diyebilir” değerlendirmesini yaptı.

‘DEMİRTAŞ’IN İSTANBUL SEÇİMİ İÇİN HAMLE YAPMASINI BEKLEMİYORUM’

Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklama yapacağı iddiasına ilişkin Özel, şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nden İstanbul seçimlerine yönelik bir açıklama yaparak seçime yönelik hamle yapacağını falan beklemiyorum açıkçası. Ama ben kendisinin her değerlendirmesini son derece ciddiye alarak dikkate alarak okuyorum, izliyorum. Böyle bir açıklama gelirse ona göre biz de açıklamamızı yaparız. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da hem geçmiş seçimdeki büyük İstanbul ittifakının belediyesidir hem CHP’lilerin, İYİ Partililerin, Saadetlilerin ittifak ortaklarımızın belediyesidir. Kimseyi itip kakmadığı için geçen seçimde AKP’ye, MHP’ye de oy verse şimdi Ekrem Bey’e gönlünü vermişlerin belediyesidir. Türklerin olduğu kadar Kürtlerin belediyesidir. Karadenizlilerin olduğu kadar Egelilerin belediyesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tam bir ittifaktır. Ben bu ittifakın birinden memnun olduğunu ve Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir birliktelik olduğunu düşünüyorum. Bu, siyaseti aşan bir gönül birlikteliğine dönüşmüş bir meseledir. O yüzden Selahattin Bey gibi siyaseti de doğru yerlerden okuyan birisinden öyle bir açıklama beklemiyorum açıkçası.”

İZMİR, ANKARA VE İSTANBUL’DA BÜYÜK MİTİNGLER YAPILMAYACAK

Türkiye’nin en büyük üç şehrinde büyük miting yapmadıkları eleştirisine ilişkin Özel, “Biz İzmir, İstanbul, Ankara’da büyük mitingler yapmayacağız. Geçmişte de bu çok tartışıldı. İzmir Gündoğdu Meydanı’na 30 ilçeden otobüslerle insanları doldurup getirip orada bir miting yapmak bir çok maliyetli bir iş, iki örgütler birkaç gün o işle uğraşıyor” dedi.İzmir’de 20 ilçede etkinlik, 16’sında miting yaptığını aktaran Özel, etkinlik sayısını 24’e, miting sayısını 20’ye çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

PARA SAYMA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN NE DEDİ?

Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği öne sürülen para sayma görüntülerine ilişkin şunları anlattı:

“Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi seçimlere gidiyor. Bir tane video koyuyorlar. Para kuleleri. Orada da ilk videoyu gördük, buzluyor etrafı. Dedim ki ‘Kesin etrafta bilindik insanlar var ve bunun bir saati, tarihi vardır.’ Sonradan çıktı. İlk önce şey demeye kalktılar, ‘Bu İstanbul İl Başkanlığı, bu Ekrem Bey’in danışmanı, bunlar CHP kongresinde delegeye para dağıtıyorlar.’ Düşünün yani nasıl bir siyasi mühendislik? Hem CHP’nin içini karıştıracak hem CHP’yi bir parti olarak kirletiyor hem CHP’de bizim 5 Kasım Kurultayı’nı parayla satın alınmış bir kurultay gibi gösterip iç karışıklık çıkarıyor. Genel Başkanı tartışmalı hale getirecek, diğer önceki dönemdeki yönetimi hem mağdur edecek hem zan altında koyacak falan. Bir açıldı, 2019 görüntüleri. İstanbul İl Başkanlığı değil, malı satanın avukatının bürosu. Israrla ‘Bu binayı veririz ama şu kadarı nakit.’ demişler. Bizimkiler ısrar etmiş, ‘Hepsini bankadan yollayalım, uğraştırmayın.’ ‘Yok nakit’ demişler. 25’i yollanmış, 15’i nakit getirilmiş. Orada sayılıyor. Sayan kişi, Ekrem Bey’in danışmanı değil, o zamanki il yöneticisi. Hepsinin pozisyonu belli.”

“Paranın elden verilmesinde sorun görüyor musun?” sorusuna Özel, “Türkiye’de bütün gayrimenkul satışlarında maalesef satın alan, satıcının şartlarına uymak zorunda kalıyor. Satıcı, ‘Ben başka türlü satmıyorum, şu kadarını peşin, şu kadarını kapora’ dediğinde ona uyuyorsunuz. Baktığınızda bugün Cumhuriyet Halk Partisinin buna uymak yerine bir başka binaya yönelmesi doğru olurdu” diye cevap verdi.

CHP’nin almak istediği il binasını satan kişinin AKP’li olduğunu, para sayma görüntülerini de kayıt altına almak ve vergi kaçırmak için parayı nakit istediğini söyleyen Özel, bu görüntülerin “CHP kurultayının rüşvet görüntüleri” diye siyasi malzeme yapılmasına tepki gösterdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com