Özel, buğday mitingine traktörle geldi: ‘Sesinizi tüm ülkeye duyuracağız’

CHP lideri Özgür Özel, partisinin Tekirdağ Hayrabolu düzenlediği buğday mitingine traktör kullanarak geldi. Mitinge katılan çiftçiler, hububat alım fiyatının düşük açıklanmasını traktörlü konvoyla protesto etti.

  • ü
  • 14 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

CHP, Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde hububat fiyatlarının düşük açıklanmasına tepki göstermek için buğday mitingi düzenliyor. Çiftçiler, miting öncesi hububat alım fiyatını traktörlü konvoyuyla protesto etti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de bu konvoya dahil olarak çiftçilere destek verdi.

ÇİFTÇİ: HEPİMİZİ TÜCCARLARIN ELİNE DÜŞÜRDÜLER

Özel, kendisine kasket hediye eden ve ”Siz bizim sesimiz oldunuz. Buraya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” diyen çiftçilerin ardından pancar üreticisini dinledi.

Pancar üreticisi, “Biz GDO’lu ürün istemiyoruz. GDO’lu mısır istemiyoruz şeker pancarı üretmek istiyoruz kendi fabrikamızda, Türkiye’mizin fabrikasında. Şeker pancarı para ediyor. GDO’lu ürünlerden uzak durmak istiyoruz biz. Buğdayımız para yapmıyor. Buğday içler acısı. Geçen sene 8 bin 250 liraydı bu sene açıklanan fiyat 9 bin 250 lira. Bugün TMO’larda vatandaşlarımız gittiğinde hiç kimse randevu alamıyor. Bu nedenle hepimizi tüccarların eline düşürdüler. Tüccarda bugün 7.5 lira 8 lira bandında peşin parayla almaya çalışıyor. Mecbur vermek zorundayız, borcumuz var. Buğdayın bugünkü maliyeti 10 lira” diye konuştu.

‘SESİNİZİ TÜM ÜLKEYE DUYURACAĞIZ’

“Sizlerin sesini duyurmaya geldik” diyen Özel de şunları söyledi:

“Geçen hafta yaptığımız bütün görüşmelerde, ‘buğdaya tamam böyle bir fiyat verdiniz ama hiç olmazsa 4 lira destekleme vermeniz lazım, onu da hızlı ödemeniz lazım. TMO’nun bunu mutlaka yapması lazım. Ayrıca önceki dönemlerden silolarda buğday dolu, toprak altında buğday dolu. Bu bütün alışveriş rejimini bozuyor’ diye söyledik ama kimse oralı olmadı. Biz de bugün sizin sesinizi duyurmaya geldik. Aslında miting alanına doğru geçtik ama burayı kapattığınızı söylenince, ürünlerini yola döktüler, tepki göstermek için. Basını da buraya getirdik. Şimdi hep beraber miting alanına geçeceğiz. Ümit ediyorum tüm Türkiye’ye sesinizi duyuracağız. Hakkınızı almanız için mücadele edeceğiz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com