Murat Yetkin, İYİ Parti’yi bekleyen tehlikeyi yazdı

Gazeteci Murat Yetkin, İYİ Parti'nin bir çok ilde yüzde 10 barajını aşamadığı için belediye meclislerinde temsil imkanını kaybedeceğini belirtti.

  • ü
  • 09 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Gazeteci Murat Yetkin, İYİ Parti’nin bir çok şehirde yüzde 10 barajını aşamayarak belediye meclisine üye sokamayacağını yazdı.

Seçimde AKP ve MHP’nin Kürt seçmene karşı faullu bir oyun sergilediğini ifade eden Yetkin, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti ve Cumhur müttefiki MHP lideri Devlet Bahçeli her fırsatta CHP ile DEM bağı kuruyor, DEM’i PKK ile bir tutarak algı yönlendirmesi yapıyorlar.

Oysa AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin NTV yayınında Meral Danış Beştaş’ı kastederek “DEM Parti en güçlü figürlerinden birisini aday yaptı. Yüzde 8’lik oy potansiyeli var. Üstüne koymasını umuyoruz” dedi.

Bu da faullü oyun örneğidir. Böylelikle AK Parti’nin DEM’in güçlenmesinin Kürt seçmenin İmamoğlu’na yönelmesini engelleyeceği umudunu taşıdığı da görüldü.” ifadesini kullandı.

2023 seçimi sonrası izlediği siyasetle Kürt seçmenden pek oy beklemediği anlaşılan partiler arasına İYİ Parti de katıldığını kaydeden Yetkin, yazısında İYİ Parti’yi bekleyen tehlikeyi yazdı:

“Ancak İYİ Parti’yi 31 Mart yerel seçimlerinde bekleyen bir kötü sürpriz, belediye meclislerine üye verememek olabilir. İYİ Parti Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir.

2972 sayılı Mahalli İdareler Seçim Kanunu’nun 23’üncü Maddesinde göre belediye meclislerindeki asıl üye sayısının hesaplanmasında siyasi partiler ve bağımsız adayların o seçim bölgesinde en az yüzde 10 oy alması ölçüsü getirilmiş. Bu durumda o seçim bölgesinde yüzde 10 almayan partilerin belediye meclislerine üye vermesi mümkün görünmüyor.

Daha önceki seçimde örneğin İstanbul’da CHP listesinden gösterildikleri için İYİ Partililer Büyükşehir ve ilçelerde belediye meclislerinde yer alabilmişti. Dolayısıyla İYİ Partililerin belediye meclislerinde yer alması o seçim bölgesinde yüzde 10’u geçmelerine bağlı görünüyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com